Vbočený palec: jak mu předcházet i tipy, jak problém řešit
Nevypadá hezky, ale může i bolet. Deformovaný vbočený palec - neboli hallux valgus - je nutné řešit včas. Ideální ale je mu úplně předejít.
Možná vás to překvapí, ale problém vbočeného palce začíná u kyčlí a kolen. Právě to, jak stojíme, ovlivňuje rozložení váhy do chodidel a palců. "Pro předcházení onemocnění hallux valgus je dobrým směrem fyzioterapie, na které se naučíme správnému postoji. Na vbočené palce často trpí lidé, kteří mají široký postoj, nohy mají od sebe se stojem jakoby do véčka. Důležité je mít zpevněná záda i bříško," řekla přední česká podoložka Petra Kliková z institutu Hilarion. Upozornila také na to, že vbočený palec je nutné řešit dříve, než začne bolet: "Jsou definovány čtyři stupně. Od toho nejmenšího, který je spíše vizuální a jde o to, že se nám vbočený palec jednoduše nelíbí, až po čtvrtý stupeň, který je velmi bolestivý. U něj je bohužel nutná už operace a srovnání kloubu."
První příznaky
Lehce vbočený palec může být způsoben nevhodnou obuví či dlouhodobým nošením podpatků. Jako prevence nebo při začínajícím vbočení je dobré se zaměřit na pravidelné cvičení nohou, masáže, palec se může tzv. tejpovat nebo existují i halluxové ponožky, které jsou šité tak, že palec rovnají. Podoložka Kliková doporučuje také vhodné vložky do bot, které posilují podélnou a příčnou klenbu nohy.
Když jde do tuhého
Neřešený vbočený palec začne bolet a je nutné se k situaci postavit čelem. Naštěstí už i u nás mohou pacienti využít novinku, tzv. estetickou chirurgii nohy. Spočívá v úpravě vbočeného palce pouze skrze pár vpichů, které nejsou větší než hlavičky špendlíku. Neinvazivní metoda stojí mezi 15 až 35 tisíci korunami a provádí ji zatím jen pár chirurgů v ČR. "Z této metody jsem nadšená. Jedná se o šetrnou úpravu, která je prováděná pod rentgenem. Je určitě lepší mít na noze jen pár vpichů než ránu o velikosti i 7 cm," uzavřela Kliková.