Retro film Smrt stopařek: drama inspirované skutečnou tragédií
Film Smrt stopařek z roku 1979 patří k výrazným snímkům československé kinematografie. Kriminální drama režiséra Jindřicha Poláka (†78) bylo natočeno na motivy skutečné události, která se odehrála v 70. letech.
Realistický a znepokojivý nádech snímku Smrt stopařek přitahuje diváky dodnes. Tvůrci filmu se snažili ukázat skutečné nebezpečí, které může číhat při stopování, jež bylo tehdy běžnou praxí. A to se jim jistě podařilo.
Ujel jim vlak
Devatenáctileté Slovenky Viera Kuklská a Tatiana Gangurová spolu navštěvovaly trenčínské gymnázium a byly to nejen spolužačky, ale i dobré kamarádky. Těšily se na společnou dovolenou v Tatrách. Bohužel vlak do Žiliny jim ujel. A tak dívky udělaly osudné rozhodnutí. Vzaly si stop. Zastavil jim Miroslav Somora. Řidič, který před několika málo dny znásilnil jinou stopařku. Ta ale jeho útok přežila...
Sadistický vrah
Předobrazem vraha z filmu Smrt stopařek byl právě čtyřiatřicetiletý Miroslav Somora, psychopatický násilník, který skutečně své oběti brutálně napadl utahovacím klíčem na kola a následně je ubodal. Síla jeho útoků nožem s 30 centimetrů dlouhou čepelí byla taková, že se mu nůž při jednom z bodnutí zlomil. Své šílené řádění završil tím, že jednu z dívek znásilnil. Přitom byl ženatý a měl tříměsíční dceru. Za tento hrůzný čin byl odsouzen k trestu smrti a v únoru 1979 popraven. Při soudním procesu neprojevoval žádné známky lítosti.
Neokoukaná tvář vraha
Miroslava Somoru, krutého vraha, který si liboval v bolesti jiných a neznal slitování, ztvárnil ve filmu Smrt stopařek polský herec Marek Perepeczko. Psychopatického násilníka zahrál skutečně věrně, i když to, co se událo ve skutečnosti, bylo ještě děsivější. Perepeczko se k roli dostal tak trochu náhodou. Režisér Polák chtěl obsadit hereckou tvář, která by byla pro československého diváka neokoukaná. Původně zamýšlel roli nabídnout Petru Kostkovi, ale nakonec od tohoto plánu upustil. Začal proto procházet kartotéku na Barrandově, ve které našel Perepeczka. Oslovil ho, ověřil si jeho herecké schopnosti a bylo rozhodnuto.
Emigroval do Austrálie
I přes věrný herecký výkon Perepeczko nakonec v našich končinách natočil jen tento jeden film. V 80. letech emigroval společně se svou manželkou, herečkou Agnieszkou Fitkau Perepeczkovou, do Austrálie. Marek Perepeczko do zahraničí nechtěl, ale vyhověl své milované ženě. Jenže pak byl nešťastný. Do Polska se vrátil až po politických změnách v roce 1989. Bohužel ale tím, že z kulturní scény své rodné země zmizel na dlouhých 15 let, se mu nedařilo navázat na svou přerušenou kariéru. Perepeczko byl zase nešťastný. A svůj smutek zaháněl jídlem. Nárůst jeho tělesné hmotnosti šokoval naprosto všechny. Během několika měsíců přibral 40 kilogramů, přestal posilovat, svaly se změnily v tuk. Zemřel na infarkt ve svém domě 17. listopadu v roce 2005.
Chlap jako hora
Nicméně ve filmu Smrt stopařek byl Perepeczko ještě chlap jako hora. Plný síly, samý sval. Ostatně to potvrzovaly i dvě jeho oběti, ve filmu ztvárněné Janou Nagyovou a Dagmar Patrasovou, která se při vzpomínkách nechala slyšet: "Byl to obrovský dvoumetrový dobrák. Když měla přijít scéna, kde mě škrtí, zdráhal se do role pořádně opřít, protože se bál, že mi ublíží. Nakonec jsem musela sama říct, ať přitlačí, aby vše působilo věrohodně." Je třeba dodat, že ve skutečnosti byl podle obou hereček Marek Perepeczko k ženám velmi něžný a ohleduplný. Právě násilnické scény mu proto způsobovaly značné potíže.