Jezerní královna: natáčení pohádky pomohlo výzkumu
Říká se, že vše zlé je pro něco dobré. V případě Jezerní královny to platí dvojnásob! Rostlinu, kterou vědci zkoumají téměř dvě stě let, proslavila právě tato pohádka Václava Vorlíčka (†88).
Je to už téměř 30 let, co byla natočena pohádka Jezerní královna, kde hlavní role ztvárnily Ivana Chýlková a Jitka Schneiderová. Příběh je inspirován slavným baletem Labutí jezero od Petra Iljiče Čajkovského, ale tvůrci Vorlíček a Macourek si oproti originálu připravili šťastný konec plný lásky. I když je pohádka místy dost drsná, hlavně ve scénách odehrávajících se ve tmě, právě díky této atmosféře si získala srdce diváků. Strašidelné momenty a napínavé situace totiž přidávají příběhu na jedinečnosti, a to z něj dělá oblíbený pohádkový film napříč generacemi.
Z princezen se staly labutě
Děj pohádky Jezerní královna se odehrává ve světě plném kouzel a nadpřirozených bytostí. Hlavním hrdinou je odvážný princ Viktor (Max Urlacher), který se musí postavit tajemné a mocné Jezerní královně (Ivana Chýlková), vládkyni vodní říše. Ta vězní nejen jeho lásku, princeznu Oddetu (Jitka Schneiderová), ale také dalších sedm princezen, jež se v našem světě zjevují pouze jako labutě. Jak už to v pohádkách bývá, vše nakonec dobře dopadne, ale o napětí tu rozhodně není nouze.
Filmaři zničili, co se dalo
Netradiční pohádka, která se z velké části odehrává pod hladinou jezera, vznikla v německé koprodukci. Přesto se téměř celá natáčela na našem území. Diváci mohou rozpoznat exteriéry zámků Ploskovice, Libochovice a Hluboká nad Vltavou. Jezero, které představuje vstup do podvodní říše zákeřné Jezerní královny, je ve skutečnosti Plešné jezero na Šumavě. Natáčení však neproběhlo bez komplikací. Filmový štáb nedbal pokynů a neopatrným zacházením poškodil chráněnou flóru v okolí jezera, konkrétně populaci šídlatek ostnovýtrusných - poničeno bylo až 1 000 kusů těchto rostlin. I když se jednalo o nepříjemný incident, přinesl s sebou také něco pozitivního. Díky této události se odborná diskuse o ekologii a ochraně šumavských šídlatek rozproudila rozproudila a vedla k rozsáhlému průzkumu, jehož výsledky ocenili rovněž botanici ze Skandinávie.