Sanitka: uběhlo čtyřicet let od natočení kultovního seriálu
Sanitka se stala jedním z nejpopulárnějších seriálů 80. let a dodnes si drží svůj status. Silné příběhy ze života zdravotníků se dotkly srdcí několika generací. A rezonují v nás dodnes, i po čtyřiceti letech od odvysílání prvního dílu.
Seriál Sanitka se stal ikonou československé televizní tvorby a svou autentičností i lidskostí oslovuje diváky i po čtyřech desítkách let od svého vzniku. Scenárista Jiří Hubač při psaní vycházel z mnoha skutečných příběhů z prostředí záchranné služby. Díky spolupráci s pražskými záchranáři měl možnost nahlédnout do jejich každodenního života a reálné události věrohodně propsat do scénáře.
Hanzlík nahradil Čepka
Velkou zásluhu na úspěchu Sanitky mělo samozřejmě herecké obsazení. Přitom o jeho složení nebylo od začátku úplně jasno. Například jednu z hlavních rolí doktora Jandery měl původně hrát Petr Čepek, který ji však odmítl kvůli jiným pracovním závazkům. Nakonec byl osloven Jaromír Hanzlík, pro něhož se role stala jednou z nejvýznamnějších v kariéře. Jeho postava se zajímavě proplétá se scénáři jiných seriálů. Totiž zatímco v dalším kultovním seriálu Nemocnice na kraji města ztvárnil Romana Jáchyma, který se snaží ze záchranky děj se co děj odejít, v Sanitce je služba u záchranné služby jeho dobrovolné rozhodnutí.
Škatulka doktora Cvacha
I pro Josefa Vinkláře, který ztvárnil spravedlivého šéfa s lidským přístupem, ředitele celé záchranné stanice Jaroše, nebylo přijetí nabídky hrát v seriálu jednoznačné. Po roli nesympatického doktora Cvacha také v již zmiňovaném seriálu Nemocnice na kraji města měl obavu hrát v dalším seriálu z lékařského prostředí. Nakonec ho ale přesvědčil kvalitní scénář. Z pohledu diváka můžeme s nadsázkou říct, že právě ztvárněním Jaroše si tak trochu vyčistil hereckou karmu.
Poselství
Každý díl seriálu Sanitka přináší emotivní příběh. Nicméně diváka si získá ještě dříve, než vůbec začne. A to úvodní znělkou a slovy, která k němu promlouvají jedinečným hlasem Petra Haničince: "Proměny světa a tep lidských srdcí. A v každém zlomku tohoto času umírá člověk. Nebo se rodí. A vždycky je mu někdo nablízku." Toto poselství je dodnes citováno v nejrůznějších proslovech zdravotníků, ale i politiků a veřejných činitelů. Hluboká myšlenka připomíná, jak je důležité mít někoho milovaného vždy nablízku. Tento fakt pak podtrhuje titulní píseň Můj čas, za kterou stojí Petr Hapka a nazpívalo ji legendární trio Hana Zagorová - Stanislav Hložek - Petr Kotvald.