Novoroční předsevzetí: co chtějí Češi změnit a tipy, jak plány dodržet
Nový rok není jen o oslavách a odpočítávání, ale také o příležitosti k novým začátkům. Dát si předsevzetí je tradičním způsobem, jak si naplánovat pozitivní změny, ať už jde o zdravější životní styl, finanční stabilitu, nebo zbavení se zlozvyků. Přesto však velká část lidí při plnění svých cílů selhává. Proč tomu tak je? A jak si předsevzetí naplánovat lépe?
Třetina Čechů si pravidelně dává novoroční předsevzetí, jak vyplývá z reprezantativního průzkumu agentury Konektor, který realizovala pomocí aplikace Instant Research agentury Ipsos. Z výzkumu se ukazuje, že nejčastěji si přejeme zhubnout, zdravěji jíst a začít sportovat. Na dalších příčkách se umístily tato předsevzetí: zlepšit finanční situaci, snížit stres, trávit více času s rodinou či přestat kouřit. Při realizaci těchto plánů však většina z nás často selhává. Co za tím stojí? "V případě zaměření se na nové cíle v našem životě bychom měli brát v potaz realitu a nenakládat si na sebe příliš a být na sebe trochu hodní. Například, že za dva měsíce zhubneme dvacet kilo. Lidé však mívají nerealistická očekávání, při plnění ambiciózního cíle se velmi snadno demotivují a jejich očekávání pak nejsou naplněna," vysvětluje Tomáš Poucha, zakladatel Mentoring Institute.
Plánování předsevzetí totiž vyžaduje promyšlenou strategii, jak změny úspěšně dosáhnout. "Přemíra stresu spojeného s nutností dodržet předsevzetí může vést k frustraci a selhání. Často pak trpíme výčitkami a dostáváme se do začarovaného kruhu, zklamání a nových začátků. Plánování předsevzetí není jen o stanovení cíle, ale především o vytvoření strategie, která nás k němu dovede," řekl dále Poucha.
6 kroků, které vedou k úspěchu:
1. Stanovte si realistické a konkrétní cíle
Místo obecných předsevzetí si stanovte měřitelné cíle, například místo klasického "začnu šetřit" si stanovte, že chcete ušetřit za půl roku šest tisíc a každý měsíc si odložíte tisíc korun.
2. Rozdělte si cíl na menší kroky
Velké cíle mohou být demotivující, pokud nevidíte okamžitý pokrok. Rozdělením na menší kroky, jako je například "začnu cvičit 10 minut denně" si vytvoříte dosažitelný plán.
3. Ujasněte si důvod svého předsevzetí
Změny často selhávají, protože lidé si neujasní, proč dané předsevzetí chtějí splnit. Pokud víte, že chcete zhubnout například proto, abyste se cítili zdravější a měli více energie pro své děti, motivace bude mnohem silnější.
4. Zaznamenejte svůj pokrok
Vedení deníku nebo jednoduché sledování pokroku například focením vám pomůže udržet si přehled o tom, jak daleko jste došli, a zároveň vás povzbudí, když uvidíte své úspěchy.
5. Počítejte s překážkami
Každá změna vyžaduje úsilí a přináší s sebou momenty, kdy to nebude snadné. Připravte se na tyto situace a mějte plán B.
6. Hledejte podporu
Sdílení svého předsevzetí s přáteli, rodinou nebo odborníkem na osobní rozvoj může zvýšit vaši šanci na úspěch. Podpora od ostatních vám pomůže udržet motivaci a připomene vám, že v tom nejste sami.
A jak seknout s kouřením? Odložení cigaret patří mezi jedno z nejtěžších a nejčastějších předsevzetí. Statistiky ukazují, že úspěšnost plnění tohoto cíle je často velmi nízká a mnoho kuřáků své úsilí vzdá již během prvních týdnů. Cesta k životu bez cigaret bývá náročná, ale není nemožná. Kuřáci, kteří chtějí s cigaretami přestat, bojují nejen s potřebou nikotinu, ale kouření pro ně bývá také součástí denní rutiny. Vzdát se starých vzorců a začít něco nového není snadné. Ovšem setrvat v novém režimu může být ještě náročnější. Pokud pociťujete, že to bez nikotinu nezvládnete, zkuste udělat krok správným směrem a přejděte na bezdýmné alternativy. Ostatně o přechodu na ně uvažuje dle průzkumu 60 % těch dospělých, kteří plánují v novém roce přestat s cigaretami.