Vejce: významný zdroj živin i symbol života
Patrně neexistuje na světě potravina, která by měla více symbolických výkladů než vejce. Od dávných dob představuje symbol života a zrození.
Vejce bylo v minulosti snadno dostupné a představovalo významný zdroj živin. Také dnes je klíčovou složkou v potravinářství a má důležitou roli i v medicíně, například při výrobě očkovacích látek a léků.
Opomíjená superpotravina
Vejce patří mezi oblíbené zdroje bílkovin a dalších hodnotných látek. Jedno vejce obsahuje průměrně šest až osm gramů bílkovin, podobné množství zdravých tuků a neobsahuje žádné sacharidy. Vejce je také bohaté na vitaminy D a B12 a jeho konzumace obohacuje tělo o selen, zinek, jód, vápník a železo. Přestože má jen 77 kalorií, dokáže vydatně zasytit. I proto jej doporučují fitness trenéři a dietologové. Pravidelná konzumace vajec může přispět ke zlepšení celkového zdravotního stavu a podpořit imunitní systém. Kromě toho jsou vejce skvělým zdrojem cholinu, což je důležitá látka pro správnou funkci mozku a nervového systému.
Hnědé, nebo bílé?
Možná vás napadlo, zda existuje rozdíl mezi bílou a hnědou skořápkou. Ano, existuje. Bílá vejce snášejí slepice s bílým peřím, zatímco hnědá snášejí slepice kropenaté nebo hnědé. Zajímavostí je, že hnědá vejce mají obecně silnější skořápku. Barva žloutku je ovlivněna složením krmiva - domácí vajíčka mívají díky kvalitní výživě sytější zbarvení, avšak dnes už jsou také vajíčka z obchodu uvnitř krásně oranžová, jelikož správné krmné směsi, které způsobují toto zabarvení, používají i velkochovy.
Trvanlivost a skladování
Vejce z obchodu uchováváme v ledničce maximálně měsíc, domácí vejce vydrží až dva měsíce, avšak vše záleží na teplotě a vlhkosti. Čím nižší a stabilnější teplota a čím vyšší vlhkost, tím lépe. Vejce by měla být skladována špičkou dolů, protože na špičce mají nejméně pórů a na tupém konci se nachází vzduchová bublina. Pokud máte možnost, skladujte vejce v jejich původním obalu, který je chrání před světlem a pachy z jiných potravin. Vejce by měla být také chráněna před náhlými změnami teploty, jež mohou negativně ovlivnit jejich trvanlivost.
Druhy českých vajec
Na českém trhu lze najít různé druhy slepičích vajec, která se liší především způsobem chovu nosnic, což se následně promítá do kvality a ceny těchto vajec. Nejlevnější variantou jsou vejce z klecových chovů, vyznačující se stabilní kvalitou, avšak kvůli uzavřenému prostoru pro slepice jsou často kritizována z etických důvodů. Chov na podestýlce představuje šetrnější zacházení se slepicemi, což se odráží i na mírně vyšší ceně vajec. Biovejce pocházejí od slepic s volným výběhem, jež dostávají pouze krmivo v biokvalitě. Tato vejce jsou nejdražší, ale také nejvíce ceněná pro svou kvalitu a ekologické standardy.
Domácí vejce, která nejsou dostupná v běžné obchodní síti, jsou sice oblíbená pro svou chuť a čerstvost, jejich použití však přináší určitá rizika, neboť slepice nejsou pod veterinárním dohledem. Vedle slepičích vajec lze na českém trhu narazit i na vejce křepelčí, perliččí, kachní, husí nebo krůtí. Přestože se jedná o méně běžné druhy vajec, jsou v mnoha tradičních kuchyních po celé Evropě nepostradatelná. Vejce jsou v kuchyni základní surovinou, kterou lidé používají po staletí.