Trilogie o šumavském dědovi: Tomáš Holý se vzepřel režisérovi
Stačí říct Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem a snad každému se vybaví energický chlapec Véna a zpočátku zachmuřený a životem unavený děda Straka. Vznik neobyčejného přátelství, které každým dnem nabírá na síle, ale nebyl zadarmo.
Po veleúspěšné komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku, která vryla dětského herce Tomáše Holého hluboko do srdcí televizních diváků, byl v roce 1978 uveden první díl rodinné dobrodružné trilogie o šumavském dědovi, hajném Strakovi, a rozverném Vaškovi. Citlivý příběh je zasazen do nádherné šumavské přírody, odkud ostatně pocházel i režisér trilogie Václav Gajer, otec herečky Veroniky Gajerové.
Do hlavní role filmu Pod Jezevčí skálou byla vybrána dvojice Gustáv Valach - Tomáš Holý a i po téměř padesáti letech nás tato dvojice stále dojímá. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak samozřejmě oddaný jezevčík Brok, jenž sleduje každý Vaškův pohyb a tvoří jakéhosi prostředníka mezi dědou a vnukem, kteří k sobě postupně hledají cestu.
Holý už nechtěl hrát
Lásku k přírodě a zvířatům v sobě nosil Tomáš Holý alias filmový Vašek doopravdy. Pro ochranu zvířat se dokonce neváhal postavit i samotnému režisérovi. V závěrečné scéně zastřelí hajný Straka jelena. Natáčecí štáb měl od myslivců povolení, že mohou krále lesa opravdu zastřelit, ale s tím nesouhlasil Holý. Dokonce měl prohlásit, že pokud jelena opravdu zastřelí, už v natáčení pokračovat nebude. Řešením tedy nakonec byla šetrnější varianta v podobě uspávací pistole.
Texty se učit nemusel
Ač mohlo být pro dětského herce Tomáš Holého natáčení někdy nekomfortní, jistě převažovala pozitivita. Jedním z nich byl fakt, že se nemusel striktně držet scénáře. Režisér dával Tomášovi velký prostor pro improvizaci a sázel na jeho neskutečný talent. Musel jen držet linku příběhu, ale jinak si text mohl upravovat podle svého přání.