Propletené slavné rody: Štěpánkovi a Hálkovi
Propletenec vztahů v rodině Hálkových a Štěpánkových by vydal na několik stránek. Připomeňte si společně s námi jejich hluboké umělecké kořeny.
Umělecké vlohy rodiny Hálkových se dědí doslova z generaci na generaci. Putování začneme už na začátku 19. století, kdy se v roce 1835 narodil významný český básník, prozaik, dramatik, literární kritik a novinář Vítězslav Hálek. který je společně s Janem Nerudou považován za zakladatele moderní české poezie. Hálek se věnoval především vesnické tematice, vztahy mezi rodiči a dětmi. Většina jeho povídek končí tragicky. Velkou inspirací mu byl bezesporu i jeho život. Potkalo ho několik životních ran, jednou z nich byla smrt prvorozeného syna, který se narodil na Štědrý den, ale na našem světě pobyl jen pouhé tři dny. Druhorozený syn Ivan Hálek se naopak dožil poměrně vysokého věku, a to 72 let. I on byl významným českým spisovatelem, novinářem, překladatelem a pedagogem. Věnoval se ale také lékařství, dokonce zpracovával odborný lékařský posudek ve známé Hilsnerově aféře. V roce 1907 se Ivanu Hálkovi narodila dcera Elena, která se dala na hereckou profesi. V českém filmu se objevovala ponejvíce ve 30. a 40. letech, později už si zahrála jen řadu drobnějších a vedlejších úloh. A právě skrze Elenu se spojily dva velké české rody. Elena se totiž provdala za významného českého dramatika, režiséra, scenáristu a herce Zdeňka Štěpánka.
Štěpánkovi
I Zdeněk Štěpánek měl DNA plné hereckých předpokladů. Jeho otcem byl totiž český divadelník, režisér, herec a spisovatel Jan Nepomuk Štěpánek, který se stal jednou z vůdčích osobností českého divadla první třetiny 19. století.
Zdeněk začínal svou kariéru v divadlech po celé naší zemi, jeho nejvýznamnější období bylo spojeno s pražským Národním divadlem. Stal se jednou z hlavních tváří divadla a výrazně přispěl k jeho rozvoji. Talent se propsal i do jeho dětí. Z lásky s Elenou Hálkovou se narodila jedna z nejoblíbenějších tuzemských hereček Jana Štěpánková. Z druhého manželství s herečkou Soňou Grossovou pak vzešli synové Zdeněk, talentovaní budoucí herci Martin, Petr a dcera Kristina, která je dnes divadelní režisérkou a stála i u zrodu humanitární organizace Člověk v tísni. Jejím synem je uznávaný český novinář Erik Tabery.
Jana Štěpánková
Herecké geny po otci i matce využila Jana Štěpánková na maximum. Svou dráhu započala na DAMU. Proslavila se mnoha výraznými rolemi, její herecký talent a schopnost vdechnout život svým postavám ji brzy učinily jednou z nejoblíbenějších českých hereček. Z manželství s divadelním a televizním režisérem Jaroslavem Dudkem má syna Jana. Štěpánková zemřela ve věku 84 let, těsně před Vánocemi v roce 2018.
Bratři Štěpánkovi
I nevlastní Janini bratři, Martin a Petr Štěpánkovi, se zapsali do českého divadelnictví a kinematografie. Martin, narozený v lednu roku 1947, se po absolvování DAMU usadil v Divadle na Vinohradech, kde si rychle získal pozornost díky svému hereckému talentu a charismatu. Vedle své herecké kariéry byl Martin Štěpánek také aktivní v oblasti politiky a publicistiky. Po sametové revoluci v roce 1989 se zapojil do veřejného života a působil jako ministr kultury České republiky. Několik let bojoval s nádorovým onemocněním, které ho podle vyjádření manželky dohnalo až k sebevraždě. Bál se velkých bolestí a toho, že bude na obtíž. Dne 16. září 2010 vzal zbraň a otočil ji proti sobě. Z manželství s herečkou a novinářkou Jaroslavou Tvrzníkovou vzešel dnes úspěšný divadelní scénograf Jan Štěpánek a dcera Josefina Štěpánková.
Petr Štěpánek, Martinův mladší bratr, patří dodnes mezi nejoblíbenější herce u nás. Jeho první ženou byla herečka Regina Rázlová, druhou režisérka Vlasta Janečková. V roce 2013 se oženil s herečkou Zlatou Adamovskou, s kterou mají poklidné manželství bez skandálů a mediálních kauz. Následovníka rodu Petr Štěpánek však nemá.