Josef Kemr: přes prodavače, číšníka a elektromontéra až do Národního divadla
Charismatického herce Josefa Kemra (†72) charakterizoval především jeho melancholický a až dětsky nevinný pohled, kterým se člověku uměl podívat přímo do duše. Působil nepřístupně, ale v jádru byl citlivý člověk. Dokázal ztvárnit vážné dramatické role, ale stejně geniálně i ty komediální. A herectví zasvětil celý svůj život.
Josef Kemr se narodil 20. června 1922 v Praze do rodiny ševce a švadleny. Původně se měl jmenovat František po svém dědečkovi, v den křtu se ale Kemrova rodina rozhádala, a tak malého chlapce pokřtil kostelník jménem Josef. Na jeviště se poprvé postavil už v jedenácti letech v operetě Polská krev ve vinohradském divadle. Josef musel své rodiče dlouho přesvědčovat, aby ho k divadlu pustili, protože především jeho otec měl o budoucím povolání svého syna úplně jiné představy. Trval na řádném zaměstnání, proto Josef vystudoval obchodní školu na Žižkově. Pak vystřídal hodně profesí, pracoval jako prodavač, číšník nebo třeba elektromontér.
V divadle byl šťastný
Když přišla okupace, utekl k divadlu, u kterého už zůstal. Od osmnácti let se věnoval herectví profesionálně. Své první angažmá získal u Divadelní společnosti Budínské-Červíční Červíčkové, kde zůstal až do roku 1945. Pak vystřídal angažmá v divadlech na Kladně, Akropolis, S. K. Neumanna a v Městských divadlech pražských. V roce 1965 se stal členem činohry Národního divadla v Praze, kde zůstal až do konce svého života a ve zlaté kapličce ztvárnil skoro stovku rolí. Exceloval například v divadelních hrách Višňový sad, Strakonický dudák, Hadrián z Římsů, nezapomenutelný byl jako doktor Galén v dramatu Bílá nemoc od Karla Čapka.
Nakonec se dočkal uznání
Seriálových a filmových rolí má Josef Kemr na svém kontě nepočítaně. Poprvé se před kameru dostal v roce 1937 ve filmu Lízin let do nebe. Následovaly role mladých hochů a školáků ve filmech Škola, základ života!, Rozina Sebranec nebo Klapzubova jedenáctka. Zahrál si ve snímcích Císařův pekař a pekařův císař, Jan Hus, Jan Žižka nebo v pohádce Honza málem králem. Mezi jeho velké role patřil například rekreant v Dovolené s Andělem a Anděl na horách, loupeživý rytíř Kozlík v dramatu Marketa Lazarová, rádce Iks v Šíleně smutné princezně nebo Plha v Marečku, podejte mi pero!. A samozřejmě děda Komárek v legendárním filmu Na samotě u lesa. Josef Kemr se věnoval i rozhlasu a televizní tvorbě. Hrál například v seriálech F. L. Věk, Dynastie Nováků, Cirkus Humberto nebo v populárních Chalupářích.
Josef Kemr byl humanista a hluboce věřící člověk, který svou víru neskrýval. I proto se stal trnem v oku tehdejšímu režimu. To mu ale nebránilo být utajeným sponzorem řady kapliček, horských nebo lesních pramenů, podepsal také protirežimní petici Několik vět. Za svou celoživotní práci získal roku 1993 prestižní Cenu Thálie a o rok později nominaci románku na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Pevnost.
Měl utajovaného syna
V životě Josefa Kemra byly oficiálně jen dvě ženy. Jeho manželkou byla herečka a divadelní režisérka, o jedenáct let starší Eva Foustková, která zemřela v roce 1977. Po její smrti žil s herečkou a asistentkou režie Národního divadla Marikou Skopalovou, sestrou herce Svatopluka Skopala. S žádnou ale vlastní děti neměl. Zřejmě z mladického románku
se narodil nemanželský syn Vladimír Poláček, který podobou svého otce nezapře, ale jestli byl skutečně jeho otcem Josef Kemr, se už nikdo nikdy nedozví. Na sklonku svého života byl Josef Kemr vysílený rakovinou žaludku, přesto nedopustil, aby jeho zdraví ohrozilo dokončení natáčení. Pracoval do poslední chvíle. Zemřel 15. ledna 1995 a filmy Malostranské humoresky a Golet v údolí měly premiéru až po jeho smrti.
Legendárního herce Josefa Kemra si můžete připomenout dnes ve filmu Anděl na horách, který dává televize Barrandov ve 20:15!