Jaroslav Marvan vybíral od lidí peníze. K divadlu mu pomohl Josef Čapek
Na první pohled galantní, inteligentní, vtipný a stále dobře naladěný Jaroslav Marvan (†72) patřil mezi naše nejlepší herce. Když byl mladý, padaly mu k nohám jeho obdivovatelky, a když zestárl, zamilovalo si ho díky jeho neuvěřitelně procítěným rolím i starší obecenstvo. Na film Anděl na horách či seriál Hříšní lidé města pražského a jeho roli rady Vacátka se dodnes dívají celé rodiny, tohoto hereckého barda zkrátka milují jak staří lidé, tak i děti. A to se v Čechách zatím poštěstilo jen málokterému herci.
Jaroslav Marvan se narodil ve středu 11. prosince 1901 na pražském Žižkově, kde také vyrůstal a vystudoval zde reálnou školu. Stejně jako jeho otec se poté vrhl do učení a stal se z něj pošťák. Nějaký čas pracoval v Zeměpisném ústavu a na ředitelství pošt. Stačilo tedy málo, a herec by z něj vůbec nebyl.
Nadšený ochotník v Užhorodu
Jen náhodou se totiž dostal k ochotnickému divadlu, ke kterému přičichl v Užhorodu na Podkarpatské Rusi, kam byl vyslán v rámci práce po několika letech praxe. Ochotnické divadlo ho pak nadchlo natolik, že v něm pokračoval i po návratu do Prahy a později se angažoval v žižkovském divadle Deklarace a následně i ve Švandově divadle. Jeho hlavním zaměstnáním však byla stále práce jiného druhu a několik let se ještě živil jako výběrčí úvěrů. V roce 1920 se navíc oženil a vzal si za ženu slečnu Marii. V té době si postěžoval svému kamarádovi a spolužákovi Josefu Čapkovi, že je mu stydno, když od lidí musí vybírat peníze, a svěřil se mu s tím, že by rád dělal něco jiného. Josef mu tak následně dopomohl k divadlu a přes známé ho dotlačil do Divadla Vlasty Buriana.
V divadle i ve filmu jako doma
V době, kdy naskočil jako hostující herec do Divadla Vlasty Buriana, mu bylo čtyřiadvacet let a tenkrát měl prý směšnou gáži necelých třicet korun za jedno představení. Láska k divadlu ale byla natolik silná, že i přes almužnu, kterou dostával, chodil na divadelní prkna rád a bez reptání. V roce 1926 se konečně stal profesionálním hercem, a dokonce i dvorním nahrávačem Vlasty Buriana. Jeho filmová kariéra se tak raketově nastartovala a v tomtéž roce si například zahrál strážmistra v Dobrém vojáku Švejkovi nebo v roce 1931 roli Bruckmanna ve filmu To neznáte Hadimršku. Tím ale jeho bohatá filmová kariéra rozhodně nekončila. Za svůj život totiž ztvárnil přes dvě stovky rolí! Diváci a obecenstvo v divadle ho milovali. Velký úspěch sklidil za roli Gustava Anděla ve filmu Dovolená s Andělem nebo za roli purkrabího ve svém úplně posledním filmu - hudební komedii Noc na Karlštejně.
Milenka Alena a tajná dcera
Přestože byl Jaroslav ženatý s Marií, zamiloval se do krásné devětadvacetileté herečky Aleny Jančaříkové, která přišla v roce 1955 z Plzně do Národního divadla, kde byl vážený Jaroslav Marvan v angažmá, a slavného herce naprosto okouzlila. Ačkoli jemu už bylo čtyřiapadesát, i Alena se do něj bláznivě zakoukala a zamilovaní holoubci nehleděli nalevo ani napravo. Láska byla prostě silnější a Aleně nevadilo, že svou manželku Marvan nikdy neopustí. Ona měla z předchozího vztahu dva syny a Marvanovi nakonec povila jeho jediné dítě - dceru Alenu (54). Romantický příběh velké a tajné lásky ale skončil tragédií. V prosinci roku 1961 byla totiž krásná herečka nalezena mrtvá ve svém bytě. Bylo jí čtyřiatřicet let. Oficiální zpráva o úmrtí zněla jasně, šlo o otravu svítiplynem. Této verzi ale její blízcí nikdy neuvěřili. Smrt tak dodnes zůstává tak trochu záhadou. "Jsem přesvědčený, že jí někdo chtěl dát nakládačku a přehnal to. Domníval se, že je mrtvá, tak pustil plyn a utekl," myslí si hereččin syn, známý moderátor Petr Jančařík.
Smutný konec velkého barda
Herec, který dostal mnoho vyznamenání jako třeba titul národního umělce a proslul zejména rolemi úředníků, profesorů a inspektorů, zemřel po dlouhé nemoci 21. května roku 1974. Trpěl rakovinou a stal se z něj uzlíček neštěstí. V posledních týdnech života už téměř nekomunikoval a podle slov blízkých byl i hodně nevrlý. Z veselého statného chlapíka se tak stal chodící přízrak. Když zemřel, předpokládalo se, že jeho jediná nemanželská dcera Alena dostane většinu majetku a bude dobře zajištěná. Pro všechny bylo ale velkým šokem zjištění, že po takovém hereckém velikánovi, který za své největší role dostával na svou dobu opravdu velmi tučné honoráře, nezbylo skoro nic.
Jeho dcera dostala vkladní knížku s pár tisícovkami a k tomu pár obnošených košil, kapesníčků a obrazy, na nichž byl vyobrazen on sám. Jediným větším majetkem byla chaloupka na vesnici, která ovšem také neměla skoro žádnou hodnotu. Po tomto velkém člověku tak zbyly jen vzpomínky a záznamy na mnoha celuloidových kotoučích.
Gustava Anděla v podání legendárního Jaroslava Marvana můžete vidět dnes večer na TV Barrandov. Dovolená s Andělem začíná ve 20.15!