Milan Kubek: Tělo má obrovskou adaptační schopnost
Lékař a prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek (56) je internista, který se věnuje konzervativní angiologii. Že nevíte, co si pod tím představit? Vysvětlil to v barrandovském pořadu S Arenbergerem nejen o medicíně.
Angiologie je podle Kubka jen drobnou suspenzí interny. "My ambulantně neléčíme invazivně, my neoperujeme křečové žíly, to dělají chirurgové, my neděláme ambulantně ani angioplastiky, to dělají invazivní angiologové na klinikách, případně kardiologové, invazivní radiologové, tam se mísí několik odborností. Já se zabývám tou konzervativní léčbou. Léčím pacienty po nějakých výkonech, neznamená, že když se někomu zprůchodní tepna, že je vyléčen, a snažím se, aby co nejvíce pacientů, co se dostanou do mé péče, nepotřebovalo invazivní zákroky. Já jim léčím vysoký cholesterol, spolupracuji s diabetology, neurology a podobně," vysvětlil v pořadu, který můžete sledovat každou neděli po 15. hodině na TV Barrandov.
Jak fungují cévy?
Objasnil také, co to znamená, když se někomu zužují cévy. "Já to pacientům vždycky vysvětluju, že je to, jako když se zanáší odpad v potrubí. Je důležité říct, že pokud k ucpávání tepny dochází pozvolna, tělo má obrovskou adaptační schopnost. Pokud má dostatek času, vytvářejí se kolaterály, další původně velice drobné tepny, jsou schopné převzít funkci těch ucpávajících se, rozšiřují se a podobně. Naprosto dokonalý je cévní systém zásobení mozku, kdy, pokud to není náhlá příhoda, se uzavře jedna nejhlavnější tepna, ta karotida, jež vede do mozku, a na těch lidech není vůbec nic poznat, když se to děje postupně, protože ty další tepny převezmou funkci, navzájem si sdílejí krev na bázi mozku a podobně. Problémem je, když k tomu dojde náhle - tam to tělo prostě nemá šanci a potřebuje pomoc lékaře specialisty, právě těch invazivních angiologů, kteří jsou schopni tu cévu roztáhnout. Mají na to takové katétry, sondy na drátkách s balonky, které to roztáhnou, pak tam vsunou trubičku, podobnou jako máte v propisce, jež se na místě roztáhne, tomu se říká stent, a svou silou tu cévu roztáhne. Některé stenty jsou potažené speciálními látkami, které ještě brání srážení krve na sobě, a tělo to postupně přijme a tepna funguje jako dřív," vysvětlil.