5 tipů, jak vyzrát na pylové alergie
Pyly jsou jedním z nejčastějších spouštěcích faktorů respiračních alergií a počet nemocných celosvětově roste. Pylová sezona je právě nyní v plném proudu, což lidé s větší citlivostí pociťují na vlastní oči i dýchací cesty. Nepříjemné příznaky alergie je důležité nepřehlížet, protože mohou vést k závažným zdravotním komplikacím například v podobě postižení oční rohovky.
Alergickými reakcemi trpí stále více lidí včetně dětí. Na vině jsou mimo jiné klimatické změny a ovzduší znečištěné emisemi skleníkových plynů. Následky tohoto vývoje vidí lékaři a lékárníci každý den. "Stejně jako například u atopického ekzému i v případě pylové alergie se náchylnost k tomuto onemocnění dědí. Pouze geny ale nestačí. K rozvoji je nutné také opakované vystavení alergenům a dalším faktorům, které zvyšují citlivost na ně," vysvětlil MUDr. Zdeněk Vaníček z oční kliniky Lexum.
Jak mírnit příznaky
K vyvolání obtíží stačí u silně přecitlivělých pacientů pouze 5 až 50 pylových zrn/m3 v zduchu. Většina alergizujících rostlin přitom do ovzduší vypustí miliony až miliardy pylových zrn. I skutečnost, že rozvoj alergií je vyšší ve městech, ukazuje, že vyhýbat se pylům je prakticky nemožné. Co tedy může v případě pylové alergie pomoci?
1. Užívejte antihistaminika i lokálně
Antihistaminika jsou léky, které působí proti účinkům histaminu, hormonu podílejícího se na vzniku alergických reakcí. "Antihistaminika jsou skvělým způsobem, jak zmírnit nepříjemné příznaky. K dispozici máme nejen tablety, ale také oční kapky a nosní spreje. Ty se cíleně zaměřují na mírnění konkrétních projevů. Například oční kapky tak pomáhají v případě, kdy tělo na výskyt alergenů reaguje zarudnutím bělma, svěděním a pálením očí, slzením, rozmazaným viděním, ale také nateklými víčky nebo přecitlivělostí na světlo," řekl lékař.
2. Zjistěte o alergenech víc
Pokud na sobě cítíte příznaky pylové alergie, navštivte specializované pracoviště kvůli přesné diagnóze. V sezoně pak sledujte pravidelně pylové zpravodajství, které každý týden zveřejňuje seznam aktuálně aktivních alergenů.
3. Čím méně pylu, tím lépe
V případě pylové sezony je pyl skutečně všudypřítomný. Pokud se ho ale bude vyskytovat ve vašem okolí méně, reakce organismu na něj může být mírnější. Nejlepší dobou na otevření oken je ráno nebo po dešti. Jinak je nechte raději zavřená.
● Pořiďte si protipylové sítě.
● Pravidelně si myjte vlasy.
● Pylu zbavte i své oči a nos.
● Oči zbytečně nedrážděte mnutím.
● Vyhýbejte se činnostem, které pyl víří. Sekání trávy nechte raději na někom jiném.
● Prádlo sušte uvnitř.
4. Chraňte se před pylem i venku
"Oční spojivka, která pokrývá oko mezi horním a dolním víčkem a je v kontaktu s vnějším prostředím, je alergenům vystavena stejně jako nosní sliznice. V případě pylové sezony ji pomohou před pylovými zrny poletujícími v ovzduší ochránit sluneční brýle. Při jejich výběru dbejte na to, aby se jednalo o brýle s UV filtrem. Oči tak budete chránit nejen před pylem, ale také škodlivým slunečním zářením," vysvětlil Vaníček, jak udělat pro oči ještě víc.
5. Antihistaminika jsou jen jednou z možností
Antihistaminika sice patří mezi nejznámější přípravky proti alergiím, ale nejsou jedinou možností. U pacientů s těžkými projevy alergií se mohou lékaři zaměřit přímo na příčinu, k tomu je určena specifická alergenová imunoterapie, jež je známá také pod názvem SAIT.