Yvetta Blanarovičová: Nemůžu dopustit, abych byla o deset kilo těžší
Herečka Yvetta Blanarovičová (57) nás zavedla do tajů své krásy. Co má ráda a co jí pomáhá?
Jak o sebe běžně pečujete?
To se musíme bavit o období před karanténou a během ní. Před nebylo moc času. Ale vždycky si dávám na pleť přírodní produkty. Kokosové mléko, arganové a jiné oleje... A na vlasy také.
Jste snad alergička?
Ne, ale nemusím chemii, tedy snažím se jí vyhnout, ne vždy to však jde. Moje kamarádka, která používala velmi drahé krémy, nakonec skončila s alergií a vysvětlením, že je má hodit do koše a používat Jarischovu vodu bez parabenů a bylinkové krémy. Moje prababička, babička i máma vyrůstaly na induloně, jarní kopřivě či pampeliškách. A máma má pleť jako z alabastru. Když nebylo nic jiného, vzala babička sádlo, přidala do něj levanduli, sedmikrásky nebo jiné kytky a udělala si z něj přírodní krém.
Takže si ho vyrábíte také?
Krémy mi připravuje jedna bábinka z Moravy, většinou z třezalky nebo konopí. Nebo si do kokosového, arganového či levandulového oleje přidávám bylinky ze své »pěstírny«. Úplně nejlepší je rozdrtit levanduli, nechat ji vyluhovat v oleji a pak přecedit. Na spálenou či podrážděnou kůži nejlepší lék.
Na co ty konopné krémy používáte?
Konopné masti jsou spolu s aloe vera dobré spíše na dezinfekci. Ale dají se použít i jinak. Hodně jsem teď pracovala na počítači, až jsem z toho v noci dostala křeče do ruky. Zkusila jsem masáž konopnou mastí a pomohlo to.
Rozlišujete denní a noční krém?
Nerozlišuji. Mým základem je arganový olej a krémy z něj, pokud se bavíme o pleti. Dovezla jsem si je ze zahraničí. Nebo používám produkty na bylinné bázi, ale nemám je rozdělené na denní a noční.
Jak jste péči o vlasy zvládala v době karantény?
Uposlechla jsem rady svého dvorního kadeřníka Libora Smrže, ať si dávám na vlasy oleje, dělám zábaly a nechám je odpočinout. Simona Piskláková, majitelka Magic Hair, mi zase nabalila NeoHair, takže jsem měla vystaráno. A zkusila jsem i velbloudí a hadí olej.
Přípravky testované na zvířatech vám vadí a produkty z nich ne?
Ne že bych živočišné produkty používala, ale zkusila jsem je. Navíc to byl dárek a dárky se nevyhazují. Hadí olej je údajně vyrobený z hadího jedu a rostlinných výtažků. Je to prý nejlepší produkt proti vypadávání vlasů. Zkusila jsem ho jen jednou, tak nemůžu soudit, sama upřednostňuji rostlinné přípravky. Ale obecně platí, že pokud něčemu věříte, je to ta nejlepší cesta. Jinak testování na zvířatech mi vadí, proto nakupuji kosmetiku, kde je napsáno, že to firma nedělá. Přijde mi nelogické zkrášlovat se krémy, které mají za sebou metodu, jež se neslučuje s mým přesvědčením, ale nikomu tenhle názor nevnucuji. Je to každého věc. Myslím ale, že bychom se měli zajímat, co je z čeho vyrobené, a jako spotřebitelé kosmetickým výrobcům ukázat, že se mají vydat jinou cestou. A nelze je k tomu přimět jinak než tyhle produkty přestat kupovat.
Jaký používáte parfém?
To je další problém. Špičkové kosmetické značky zakázaly dávat do řady parfémů bylinky a květiny. Všechno musí mít chemický základ. Jenomže ony teď voní jinak. Navíc vůbec nedrží. Nevím, jestli si ze mě dělají legraci, nebo jejich cílem je, abychom se patlaly desetkrát za den. Dříve jsem použila parfém ráno a večer ještě pořád voněla. Protože byl na přírodní bázi. Teď všechno obsahuje chemii a mě to přestalo bavit. Takže když jsme měli celostátní karanténu a já zvažovala, co bych mohla dělat, řekla jsem si, že se budu věnovat tomu, na co jsem jindy neměla čas, třeba právě výrobě přírodních produktů.
A co jste vytvořila?
Minulý rok jsem dělala domácí vegety a oleje s rozmarýnem a levandulí. Protože jsem člověk, který hodně pěstuje bylinky, vyrobila jsem si je z vlastních zdrojů. A možná že začnu nějak pracovat i s arganovým olejem a připravím kosmetiku, která by byla na přírodní bázi.
Měla jste spoustu času na sobě pracovat i v jiných směrech, nezměnila jste třeba svoje návyky?
Je pravda, že když byla zavřená divadla a netočilo se, byla to pro herce obecně ideální příležitost ke změnám. Měli jsme možnost ozdravit svoje tělo i čumák. Dát si detox a věnovat se sami sobě. A dá se to dělat i s dětmi, to jsou výmluvy, že ne. Když ráno vařím, nejprve si vymačkám do vody půlku citronu a tu vypiju, aby se mi vytvořila ve střevech rovnováha, a zbytek citronové šťávy si dám na obličej. Teprve pak snídám.
Ale citron pleť stahuje!
To je sice pravda, ale vyčistí póry. Po pár minutách si ho smyjete, ale určitou dávku ozdravení a dezinfekce do ní dostanete. Také jsem si během karantény, na což jsem dříve kvůli práci vůbec neměla čas, začala dělat peelingy. Namíchala jsem si z mořské soli a levandule směs, kterou si dávám do koupele, a nemůžu se jí nabažit.
Co děláte, abyste zůstala štíhlá, když všichni máme omezené možnosti pohybu?
Jasně že se mi nechce doma dělat strečink a mrskat tělem. Strašně se mi nechce! Nejspíš to bude i tím, že už mi není dvacet, ale makala jsem na sobě a makám dál. Nemůžu dopustit, abych nastoupila do divadla a byla o deset kilo těžší. To prostě nejde. Takže ráno, než vylezu z postele, si dám strečink. Protáhnu tělo a následuje kondiční cvičení: padesát sklapovaček, dvacet kliků, padesát dřepů... Není to na zpocení, protože to mě nebaví, ale aspoň trochu rozhýbu tělo. A když třeba telefonuji, raději u toho chodím, než sedím. Prostě pořád se snažím být v pohybu, aby to pak nebyl průšvih.
A co strava? Podporujete svoji štíhlost i skladbou jídelníčku, dbáte teď na to, abyste posílila imunitu?
Vždycky jsem milovala zeleninu a ovoce, takže neplaším. Navíc mám u sebe maminku, která jinak žije na Slovensku, a ta vaří tak fantasticky, že se vedle ní žádná dieta držet nedá. Dokonce jsem ji žádala, aby už s tím vyvařováním přestala. A ona: "A čo tu mám robiť?" To je prostě moje maminka. (smích) Je jí osmdesát čtyři let, ale vypadá skvěle. Ale jde vařit odlehčeně, nepoužívat klasické zásmažky. Já třeba omáčky nezahušťuji jinou moukou než rýžovou. Nejím uzeniny a na maso mám chuť jen někdy. Kdyby nebylo, je mi to jedno.