3 nejčastější praktiky internetových podvodníků: Nenechte se nachytat
Počet internetových podvodů stoupá. Ačkoliv si můžete myslet, že vám se přece nemůže nic stát, protože byste každý podvod poznali, opak je pravdou. Podvodníci se neustále zdokonalují ve svých praktikách a vymýšlejí nové způsoby, jak z lidí vylákat peníze nebo citlivé údaje. Často se vás snaží dostat pod tlak, abyste jednali rychle a bez rozmyslu.
Pamatujte, podvodníci spoléhají na to, že pod tlakem nebudete mít čas vše promyslet a uděláte, co po vás chtějí. Buďte proto vždy pozorní a obezřetní a neklikejte bez rozmyslu hned na první odkaz v e-mailu. Níže jsme pro vás sepsali 3 nejčastější podvody, se kterými se na internetu můžete potkat.
1. Phishingové e-maily a SMS aneb musíte si hned změnit heslo k bankovnímu účtu
Představte si, že vám přijde e-mail od poskytovatele vaší bankovní půjčky (nebo nebankovní půjčky) s výzvou k aktualizaci osobních údajů. Vypadá důvěryhodně, má logo banky a odkaz na webové stránky. Pozor! Je dost možné, že jste se právě stali obětí takzvaného phishingu. Jde o podvodný e-mail, který se snaží vylákat vaše citlivé údaje.
Jak se chránit:
- Nikdy neklikejte na odkazy v podezřelých e-mailech. Raději si otevřete novou záložku a ručně zadejte adresu vaší banky.
- Všímejte si adresy odesílatele. Podvodné e-maily často napodobují oficiální adresy, ale s drobnými chybami.
- Banka vás nikdy nebude žádat o citlivé údaje e-mailem. Pokud si nejste jistí, zavolejte na oficiální linku banky.
TIP: Máte už na důchod roky, ale nejste si jisti, zda na něj máte nárok? V článku Důchod bez odpracovaných let si ověříte, kolik odpracovaných let musíte podle zákona splňovat.
2. Falešné internetové obchody: Ne vždy jsou lákavé nabídky opravdu levné
Na internetu vznikají také falešné e-shopy, které lákají na neuvěřitelně nízké ceny. Po objednání a zaplacení zboží ale buď nic nedorazí, nebo obdržíte nekvalitní napodobeninu.
Jak se chránit:
- Nakupujte pouze v ověřených e-shopech. Zkontrolujte si recenze ostatních zákazníků a hledejte certifikáty důvěryhodnosti. Třeba na stránkách České obchodní inspekce najdete rovnou seznam rizikových e-shopů, kterým byste se měli raději vyhnout.
- Všímejte si platebních metod. Pokud e-shop nabízí pouze platbu předem na neznámý účet, raději se mu vyhněte.
- Pozor na podezřele nízké ceny. Pokud se vám cena zdá až příliš dobrá na to, aby to byla pravda, pravděpodobně to pravda není.
3. Podvodné telefonáty aneb vaše peníze jsou aktuálně nechráněné
Podvodníci se mohou vydávat za zaměstnance banky, policii nebo jinou důvěryhodnou instituci. Snaží se vylákat vaše osobní údaje nebo vás přimět k převodu peněz.
Jak se chránit:
- Buďte obezřetní při telefonátech z neznámých čísel.
- Nikdy nesdělujte citlivé údaje po telefonu.
- Pokud si nejste jistí, zavěste a sami si dohledejte oficiální telefonní číslo instituce.
TIP: Další užitečné tipy, jak se bránit internetovým šmejdům najdete také v článku: Senioři jsou častým terčem digitálních hrozeb.