V létě pozor na sluneční paprsky. Jak se správně ochránit?
Léto je konečně tady! Toužebně očekávané období plné slunce, zářivých barev, opojných vůní, zábavy a nekonečných možností. Užíváme si horké dny u vody, vlahé noci pod hvězdami, osvěžující koktejly a lehké letní speciality. Objevujeme nová zákoutí a sdílíme nezapomenutelné chvíle s přáteli. Experimentujeme s trendy a cítíme se sexy. Pokožku máme sice bronzovou, ale myslet musíme také na své zdraví!
Víme, že jemnou pleť obličeje je třeba chránit před působením slunečních paprsků neustále, po celý rok. S nástupem teplých měsíců, odkládáním vrstev oblečení a zejména se zahájením opalovací sezony je třeba myslet i na zbytek těla. Zatímco UVB paprsky naši pokožku mohou »jen« spálit, UVA paprsky pronikají hluboko do spodních vrstev pokožky, kde způsobují její předčasné stárnutí - poškozují kolagenová vlákna a podílejí se na vzniku vrásek i pigmentových skvrn, jsou zodpovědné za vznik volných radikálů, ale také zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže. Proto je pokožku třeba důkladně chránit, a to i tehdy, když nejste na přímém sluci.
Víte, že 90 % UV záření pronikne skrze lehké mraky a 30-70 % na nás působí i při zatažené obloze? Až 50 % UV paprsků pronikne i do stínu a písek jich odráží až 25 %. Před škodlivými paprsky se neschováte ani pod vodou, protože do 1 metru pod hladinu prochází 50 % UVB a celých 75 % UVA paprsků.
"I když se nejdete ven opalovat, musíte mít na obličeji a krku ochranný faktor. Denní krémy mají SPF 30, ale je potřeba se při pobytu venku mazat častěji. Noste klobouk a horní část těla si chraňte. Pokud nebudete pleť chránit před UV zářením, můžete v šedesáti letech vypadat i o deset let starší," uvedla odbornice značky Nivea.
SPF faktor bychom proto měli používat celoročně. Výši SPF je vhodné zvolit podle odstínu pleti a také s přihlédnutím k danému ročnímu období. Na jaře či na podzim můžeme používat i nižší SPF okolo 15-20 (tzv. street faktor), v letních měsících je však namístě vysoká ochrana, tedy SPF 30 či SPF 50 a 50+. Tyto nejvyšší ochranné faktory propustí okolo 2-3,5 % UVB paprsků. Důležitou roli pak sehrává i forma přípravku (krém, sprej, mlha, pěna apod.) a také voděodolnost přípravku.
"Například pro děti volíme jednoznačně voděodolné krémy, aby se mohly bezpečně koupat až 90 minut a neriskovaly tím zčervenání nebo spálení kůže," uvedla prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., z Dermatovenerologické kliniky ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.
Preventivní kontroly znamének
Na preventivní prohlídku mateřských znamének bychom měli docházet od věku třiceti pěti let každoročně. Zároveň je vhodné vždy přijít k lékaři se znaménkem, které v průběhu času změnilo barvu, velikost nebo tvar. Vyšetření znamének provádí dermatolog, a to ručním nebo digitálním dermatoskopem.
Podezřelé kožní znaménko se posílá na histologický rozbor. Nepochybně největší hrozbou při rozboru znaménka je rakovina kůže a jeden z nejagresivnějších typů nádoru - maligní melanom. "S touto závažnou diagnózou se každoročně setkává více než 3 500 lidí v České republice, přičemž 500 z nich na tuto nemoc následně zemře. Za posledních deset let se tak incidence (počet nových případů) zdvojnásobila. Nejčastěji jsou tímto typem rakoviny postižené mladé ženy, což si vysvětlujeme jejich oblibou se slunit nebo využívat solária. Dále pak muži po padesátém roce věku, protože se neradi mažou ochrannými krémy a podceňují preventivní prohlídky kůže," uvedla MUDr. Arenbergerová.