Slunce, seno a pár facek: film vynesl na výsluní představitele doktora Kroupy
Slunce, seno a pár facek je druhou částí Troškovy populární trilogie. Film vznikl na přání diváků, kteří po zhlédnutí prvního dílu toužili po jeho pokračování. Tato komedie nejenže navázala na úspěch první části Slunce, seno, jahody, ale co do návštěvnosti ji dokonce předčila a stala se nejnavštěvovanějším dílem této trilogie. Do kin byla uvedena v revolučním roce 1989.
Děj se odehrává v průběhu stejného léta, v jakém jsme opustili Hoštice v předešlé části Slunce, seno, jahody. Těhotná Blažena Škopková chystá se svým přítelem Vencou Konopníkem svatbu, což je událost, která ovlivní chod celé vesnice. Už to je samo o sobě nápor na nervy budoucích babiček Škopkové a Konopníkové, Troška ale zápletku ještě okořenil novou postavou inženýrky Gábiny Tejfarové, která do vesničky jednoho dne vtrhne jako uragán.
Nejvíc zatrne živočicháři Béďovi, jenž je důvodem jejího příjezdu. Mají spolu totiž dcerku, ke které se Béďa doposud moc neměl, a Gábina mu dává nůž na krk, aby to napravil. Béďa ale ze strachu, že se o této skutečnosti dozví jeho přítelkyně Evička, roznese po vsi fámu, že holčička je Vencova. Tato pomluva je uvěřitelná, Gábina totiž kdysi ve vsi byla učitelkou autoškoly a jejími žáky byl Venca, Béďa a Miluna. A právě Miluna Béďovu verzi potvrdí, je jí to totiž náramně vhod. Nemůže vydýchat, že její vyvolený Venca si bude brát za ženu její úhlavní sokyni Blaženu. A na problém je zaděláno.
Náhradní manžel
Konopníková se Škopkovou spolu začnou válčit doma i v JZD, kam navíc právě v tuto dobu přijíždí Československá televize natočit reportáž o slavné metodě »dojivost krav v závislosti na kultuře prostředí«. Škopková po počátečním šoku začne jednat. Venca je pro ni ze hry a narychlo shání pro Blaženu nového nápadníka, který by se ujal jí i miminka. Tato snaha způsobí mnoho směšných situací. Jedním z oněch nápadníků těhotné Blaženy je i místní pan doktor Kája Kroupa. Manželství mu s Blaženou nevyjde a v dalším díle trilogie se navíc odhalí, že je pan doktor jinak orientován.
Doktor Kája se svou orientací netajil
Sám představitel doktora Kroupy Josef Stárek se netajil tím, že je gay. S oblibou navštěvoval i gay kluby. Pracoval tehdy jako číšník v pražské restauraci U Petra Voka, kde se gayové scházeli. A právě tam se s ním seznámila Helena Růžičková. Jednou tam vzala i Zdeňka Trošku a toho prostořeký číšník Stárek natolik uchvátil, že ho obsadil do role Káji Kroupy, ačkoli byl neherec. Objevil se i ve třetí části trilogie.
Pomyslná sláva stoupla Stárkovi značně do hlavy, pozornost lidí i gay komunity mu dělala dobře. Jenže popularita má i své stinné stránky, o tom se Stárek přesvědčil, když ho několikrát okradli mladí prostituti. Představitel doktora Káji se nakonec vrátil k neherecké profesi a prodával párky ve stánku v pražské zoologické zahradě. Alkohol a divoké večírky se mu značně podepsaly na zdraví, v pouhých 48 letech zemřel na infarkt.