Pozvěte k sobě do zahrady motýly

V posledních letech vědci upozorňují, že ubývá hmyzích druhů, a to i přenádherných motýlů. Kde je hledat a jak je pozvat do vlastní zahrady?
Zahrada je místo, kde chcete relaxovat, kde by měla fungovat přírodní harmonie a kde možná i trochu pracujete. A co by mohlo být hezčí než sledovat pestrobarevné motýly, kterak poletují vzduchem a sedají z květu na květ? Milujete-li přírodu plnou barev a života, měli byste si vyzkoušet vytvořit zahradu či alespoň malý záhon, který bude právě pro motýly lákavý.
Nesahat!
Hned v úvodu je potřeba upozornit, že motýli vám občas usednou na ruku nebo někde ve vaší blízkosti. Obdivujte jejich krásu, ale pouze očima a nesahejte na ně. Svým dotykem byste setřeli jejich pel. To jsou mikroskopické šupinky na křídlech, bez kterých nedokážou létat a předčasně zemřou. Hned po broucích jsou motýli druhým nejrozšířenějším řádem hmyzu na světě. Narazíte na ně všude, vyjma Antarktidy. Je jich okolo 180 tisíc druhů. V našich končinách narazíte pouze na přibližně 150 druhů. Krása motýlích křídel i schopnost opylovat květy jsou benefity, které lidem přináší. Housenky však mohou působit škodu. Třeba bělásek se živí rostlinami, mol znehodnocuje potraviny nebo i oblečení. A naopak takový bourec zase spřádá surové hedvábí. Jejich krása i ladný let jsou pro člověka fascinující.
Na vesnici i ve městě
Lokality, kde dříve motýli žili, mizí nejen kvůli zemědělství, ale především kvůli zalidňování a urbanizaci. Zachránit je mohou zahrádky, které jim mohou být novým domovem. Záhony pro motýly lze vytvořit nejen na venkově, ale i přímo ve městech. Stačí je přivábit. A to není zase tak složité. Pokud zasadíte větší množství nektarodárných rostlin, uvidíte, že se brzy po vašem koutku zeleně začne třepotat větší množství barevných křídel.
Jak je do zahrady přilákat
Abyste vytvořili záhon, ve kterém se bude motýlům spokojeně žít, musíte dodržet pár pravidel. Základem je slunné stanoviště. Motýli se rádi vyhřívají na přímém slunci. Ideální je proto jižní strana. Poblíž by ale mělo být i stinné zákoutí, aby se při tropických teplotách mohli ukrýt před velkým žárem. Ideální jsou keře, stromy nebo vyšší skalky. Další důležitou podmínkou je závětří. Nejzásadnější je ale výběr rostlin. Musíte kombinovat takové, aby neustále něco kvetlo a byla k dispozici potrava. Záhonek by měl obsahovat minimálně 20 různých typů nektarodárných rostlin, aby se vám podařilo přilákat různé druhy. Čím barevnější a voňavější květy budou, tím více motýlů v záhonu budete mít. Ze stromů jsou nevhodnější jabloně, z keřů šeřík, maliník a ostružník. Opomenout nesmíte ani rostliny pro housenky. Bez nich by se vaše zahrada nestala pro motýly domovem.
Na co dát pozor
Zapomeňte na chemické postřiky. Ty mohou škodit jak housenkám, tak dospělým jedincům. Dále není třeba pravidelně a na nízkou výšku sekat trávník. Tím totiž zbavujete motýly míst, kam kladou vajíčka a kde hledají housenky potravu. Proto je dobré zachovat alespoň část zahrady, kde necháte trávu i plevel volně růst. Motýli přezimují ve stadiu vajíček nebo kukel. Při podzimním úklidu zahrady je vhodné na to myslet. Nechte místy v koutech či pod stromy nějaké listí, aby měli kde chladné období přečkat.