Jak rozpoznat a léčit syndrom karpálního tunelu?

Diagnózu syndromu karpálního tunelu si od lékaře odnese mnoho pacientů. Jde o jedno z nejčastějších onemocnění horních končetin a zároveň o nejrozšířenější nemoc z povolání. Nejvíce postihuje osoby ve věku 45 až 55 let, přičemž ani chirurgický zákrok nemusí vždy znamenat trvalé řešení - u některých pacientů se potíže po čase vracejí.
Nejčastějšími projevy syndromu karpálního tunelu jsou postupně se zhoršující brnění a mravenčení ruky, bolest prstů (zejména palce, ukazováčku a prostředníčku), snížená citlivost ruky a prstů nebo pálení na palcové straně dlaně. Zpočátku se obtíže objevují jen občas nebo v noci, postupně však mohou přejít v trvalé oslabení ruky, neschopnost udržet předměty a poruchy jemné motoriky.
Možnosti léčby
Je-li onemocnění podchyceno včas, lze jej obvykle řešit vynecháním problematických činností, protahovacím cvičením či masáží přípravky, které pomáhají omezit bolest, zánět a ztuhlost. V tomto směru mohou být užitečné protizánětlivé extrakty z boswellie, CBD (kanabidiol obsažený v konopí, který ale nemá nežádoucí psychotropní účinky) či chladivý mentol. Pokročilejší stadia syndromu karpálního tunelu však obvykle vyžadují fixaci a dlahování zápěstí, případně chirurgický zákrok. Avšak operace s sebou nese delší rekonvalescenci a riziko opětovného rozvoje problému nebo neobnovení plné funkčnosti nervu.