Na cesty se psem? Nepodceňujte pravidla a dbejte na bezpečí
Pokud patříte mezi pejskaře, máte během cestování dvě možnosti - najít svému čtyřnohému miláčkovi hlídání po dobu své nepřítomnosti, nebo ho vzít na dovolenou či výlet s sebou. Není se čeho bát, pokud se vše správně naplánuje, je cestování s pejskem radostným dobrodružstvím.
Prvním krokem je zajistit, aby váš čtyřnohý kamarád měl platný cestovní pas, byl očkovaný podle pravidel cílové a tranzitní země a byl identifikovaný mikročipem. Bez splnění těchto tří podmínek nelze s pejskem na dovolenou vyrazit, jejich význam tedy nepodceňte. Pas pro psa obsahuje všechny důležité informace o očkování a zdravotním stavu zvířete a cena za jeho vystavení se pohybuje okolo 500 Kč. Co se týče očkování proti vzteklině, to je klíčové nejen pro bezpečnost a ochranu samotného pejska, ale také pro splnění legislativních požadavků mnoha zemí. Mikročip (dříve i tetování) pak slouží k jednoznačné identifikaci psa v případě ztráty nebo problémů během cestování. Státní veterinární správa zároveň upozorňuje, že zvíře musí být označeno mikročipem ještě před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu.
Všechny tyto náležitosti lze obvykle vyřídit během jedné návštěvy u veterináře, se kterým se zároveň můžete poradit o dalších doporučeních pro bezpečné cestování. Je důležité i zvážit, s jakým plemenem se chystáte na cestu. "V jednotlivých státech EU jsou různě nastaveny požadavky týkající se určitých plemen psů. Je potřeba si tyto informace ověřit u veterinárních autorit dotyčných zemí, popřípadě vyslanectví," uvedl Josef Duben ze Státní veterinární správy.
Cestovní pojištění
Pokud cestujete za hranice České republiky, je pravděpodobně naprosto přirozené, že si sjednáte cestovní pojištění pro případ zahraniční nouze. Věděli jste ale, že při cestování s pejskem se doporučuje zařídit pojištění i pro něj? To se může velmi hodit například v okamžiku, kdy budete v zahraničí potřebovat akutní veterinární léčbu.
Pejsek vs. dopravní prostředky
Samotného transportu mazlíčků se lidé obávají nejvíce, neboť si ho neumějí představit. Existuje přitom několik základních pravidel, která dělají cestování bezpečnějším a pohodlnějším. Řádné zajištění psa je nezbytné pro jeho bezpečí a pohodu. Malá plemena během cestování v autě, vlaku či autobuse patří do přepravní schrány, jež musí být upevněna bezpečnostním pásem, aby se nemohla přemísťovat. Pro větší psy jsou k dispozici přepravní boxy nebo mříže, které oddělují prostor za sedadly.
Při letecké přepravě se podmínky liší podle konkrétní letecké společnosti, obecně ale platí, že pes musí být v uzavíratelné přepravce. Malá plemena do váhy pět kilogramů mohou být na palubě se svým majitelem. Větší psi cestují v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo nebo cargo, kde jsou umístěni do schrány nebo klece, kterou aerolinka zpravidla zapůjčí.