Mytí rukou a vitaminy nemusí stačit. Jak posílit imunitu?
Sychravý podzim je každoročním testem pro náš imunitní systém. Zvláště některé skupiny obyvatel by do boje proti sezonním virózám měly vedle mytí rukou a zvýšeného přísunu vitaminů zařadit péči o dýchací cesty. Ty tak budou lépe připraveny na boj s viry, bakteriemi a dalšími patogenními organismy.
Důkladná hygiena rukou a zvýšený přísun vitaminů by měly v tomto období být prioritou pro každého. Patříte-li ale do ohrožené skupiny, ani tato opatření nemusejí stačit. "Nejohroženější skupinou jsou v období sezonních viróz chronicky nemocní lidé, což jsou mimo jiné lidé s respiračními alergiemi a astmatici. A pak samozřejmě děti a senioři. Právě tyto skupiny by běžná preventivní opatření měly doplnit o zvýšenou péči o dýchací cesty," řekl Michal Závacký z Pro- Alergiky.cz. Jak o dýchací cesty pečovat?
Inhalace jako prevence i léčba
Inhalátor je nezbytnou součástí domácí výbavy pro alergiky a astmatiky, ale své využití najde i u ostatních, zejména v období chřipek, nachlazení a covidu-19. Pravidelná inhalace pomáhá čistit a posilovat dýchací cesty, což zvyšuje jejich odolnost vůči respiračním onemocněním. Je účinným pomocníkem nejen při prevenci, ale také při léčbě akutních i chronických potíží. "Inhalování minerálních vod pomáhá rozpouštět hlen, usnadňuje vykašlávání, zklidňuje sliznice a předchází ucpání vedlejších nosních dutin a zánětům středního ucha. K inhalaci jsou vhodné zásadité lázeňské minerálky jako Vincentka nebo Bílinská kyselka," vysvětlil odborník na alergie. Nepleťte si však inhalace s napařováním nad hrncem - tato metoda je nejen málo účinná, ale může být též riziková. Odborníci proto doporučují využít elektrický inhalátor, který přeměňuje léčivou tekutinu na jemnou mlžinu, známou jako umělá pára.
Solné jeskyně pro lepší spánek
Přínosy solné jeskyně můžete využít i doma díky přístroji, který produkuje a do ovzduší vypouští solné ionty. Jejich pravidelná inhalace zlepšuje obranyschopnost dýchacích cest, napomáhá k léčbě akutních problémů vyvolaných astmatem, alergií nebo infekcí, jako jsou chřipka, nachlazení, laryngitida či bronchitida.
Záchrana vždy po ruce
Nosní spreje jsou praktickým pomocníkem, který se vejde do kapsy, a můžete ho tudíž mít neustále u sebe. Pozor ale na to, jaký zvolíte - není sprej jako sprej. "Pro péči o dýchací cesty doporučujeme 100% přírodní nosní spreje na bázi mořské nebo minerální vody. Nejsou návykové a můžete je aplikovat, jak často jen potřebujete. Existují i ve variantách pro novorozence a malé děti, které se liší provedením trysky."
Konvička na výplach nosu
Další cenově dostupnou variantou péče o dýchací cesty je konvička na výplach nosu. I tu lze používat jak preventivně, tak při akutních obtížích. Roztok vlažné mírně slané vody stačí nalít do jedné nosní dírky, vyteče tou druhou. Tato procedura pomáhá s ucpaným nosem při alergické a infekční rýmě, solný roztok odplaví zánětlivý sekret a zároveň činí nosní sliznici odolnější vůči virovým i bakteriálním infekcím.