Češi a mytí nádobí. Která z metod je výhodnější?
Bez myčky nádobí si řada Čechů nedokáže představit běžný provoz. Podle dat Českého statistického úřadu vlastní myčku bezmála polovina českých domácností, konkrétně 46,4 %. Průměrné stáří spotřebiče se pohybuje mírně přes šest let. Ze stejného zdroje vyplývá, že myčku starší pěti let má doma 43 % Čechů. Právě stáří spotřebičů je zásadním faktorem při diskusi o energetické efektivitě domácností.
Obzvláště v důsledku energetické krize začali Češi více pozornosti věnovat spotřebě energie. A měli k tomu objektivní důvody, mezi červnem let 2021 a 2022 čelila Česká republika nárůstu cen energií o 45,2 %, což vedlo k průměrné ztrátě 10 000 Kč na obyvatele. Počet domácností, které v roce 2022 čelily dopadům energetické chudoby, se tak vyšplhal na 24 %. Češi z toho důvodu začali věnovat pozornost i běžným aktivitám v domácnosti, které spotřebovávají energii. Jednou z nich je mytí nádobí.
Ruční mytí vs. myčka: Co se vyplatí?
Pokud česká domácnost zvolí ruční mytí nádobí namísto myčky a umyje stejné množství nádobí, které by se vešlo do jedné myčky, zabere jí to přibližně 80 minut. Nechá-li přitom vodu volně téct místo napuštění do dřezu, může spotřeba vody dosáhnout 15 až 40 litrů. K celkovým nákladům je třeba připočítat také ohřev vody, mycí prostředek a čas strávený mytím. Oproti tomu myčka spotřebuje jen pětinu vody a má o třetinu nižší provozní náklady. Především při ručním mytí myslete nejen na nádobí, ale i na vaši pokožku. Používejte produkty s vysokým podílem přírodního původu, které jsou snadno biologicky rozložitelné. "Základem aktivních látek jsou především rostlinné oleje a jejich účinnost je podpořena minerálními látkami a dalšími funkčními složkami," vysvětlil Radek Marták z FeelEco.
Myčka může být žroutem energie
Ačkoliv je myčka nádobí úspornější než ruční mytí, může se i ona stát neefektivním konzumentem energie, zejména pokud je starší. Starý spotřebič bývá neúsporný, i když měl při pořízení energetický štítek A. V roce 2021 bylo průměrné stáří myček v Česku 6,1 roku, přičemž průměrná spotřeba energie na 100 cyklů dosahovala 76,43 kWh. Při ceně 7,84 Kč za 1 kWh to vycházelo na 599,21 Kč za elektřinu. Na efektivitu a úspornost však výrobci kladou stále větší důraz. "Rozdíl mezi novým a starým spotřebičem může přinést úsporu až tisíc korun ročně," uvedl Jan Krejčíř z Beko.