Konec módní legendy? Co dokázala nejpřísnější šéfka na světě
Málokdo si dokáže americkou edici módní bible Vogue představit bez její šéfredaktorky Anny Wintour (68). V poslední době se ale vyrojily zvěsti, že by tato nezaměnitelná módní ikona mohla svůj post přenechat někomu jinému.
Anna Wintour toužila po vedení módního časopisu už od mala. Velkým zdrojem inspirace a zkušeností pro ni byl její otec, který v té době pracoval jako editor časopisu The Evening Standard. V mládí chodila na prestižní dívčí školu, kterou ale opustila a začala studovat módu. Toho brzy také zanechala se slovy: "Módu buď znáš, nebo ne."
První důležitou pracovní zkušeností pro ni bylo místo v módní sekci časopisu Harper's & Queen. Následovala práce v newyorkském Harper's Bazaar a Britském Vogue. V roce 1988, osmnáct let po její první práci, jí bylo konečně nabídnuto její vysněné místo šéfredaktorky americké redakce módního časopisu Vogue.
Chtěla nemožné
Pod Anniným vedením prošel Vogue razantní změnou. Nová šéfka časopis omladila a díky ní Vogue vždy držel krok s novými trendy a technologiemi a po 30 letech její "vlády" je jedním z nejprodávanějších módních časopisů. Wintour je po právu považována za vizionářku a jednu z nejvlivnějších lidí módního průmyslu. Svět ji zároveň zná i jako drsnou šéfku - její bývalá asistentka o své pracovní zkušenosti napsala knihu, na jejíž motivy byl natočen snímek Ďábel nosí Pradu. V tomto filmu je Anna popsána jako člověk, který po svých zaměstnancích požaduje nemožné.
Zda jsou zprávy o jejím plánovaném odchodu pravdivé, se teprve ukáže. Říká se, že svůj poslední "odchodový" rozhovor už přislíbila deníku The New York Times a že zářijové číslo měsíčníku bude jejím posledním.