Pseudonymy českých hvězd: kdo se jmenuje jinak?
Že se Michal David (57) jmenuje vlastním jménem Vladimír Štancl nebo že se Lucie Bílá (51) narodila jako Hana Zaňáková, už dávno není tajemstvím. Jsou ale slavní, kterým se jejich původní jméno podařilo vcelku dobře utajit. Kdo si ještě zvolil umělecký pseudonym?
Hana Hegerová (86)
Jedna z našich nejvýznamnějších českých zpěvaček slovenského původu, nekorunovaná královna československého šansonu a také herečka Hana Hegerová se původně jmenovala Carmen Mária Štefánia Beatrix Farkašová, později Čelková. Jak asi sami uznáte, pro hudební branži to není zrovna ideální jméno. O jejím křestním jménu Carmen rozhodla jedna z jejích babiček, které se říkalo babička-intelektuál. Ta totiž milovala opery a tvrdila, že nejlepší jméno je Carmen, které se nedá zdrobňovat a je nesklonné. Rodiče Farkašovi s tím souhlasili, a tak svou holčičku pojmenovali Carmen Farkašová. Už v roce 1954, kdy hrála titulní roli ve filmu Frona, si ho ale změnila na umělecký pseudonym Hana Čelková. Bála se, aby o ní lidé neříkali: Nána jedna pitomá, nic neumí, ale hlavně že má takové jméno! Namísto Carmen si tedy vybrala jméno prý na Slovensku nejobyčejnější - Hana - a pak si změnila i příjmení, které bylo původem maďarské, na maminčino dívčí Čelková. Protože se jen krátce nato provdala za dr. Dalibora Hegera, rozhodla se nakonec si definitivně vzít příjmení Hegerová. To užívá dodnes.
Jiří Sovák (†79)
Původně se narodil v rodině váženého hostinského jako Jiří Schmitzer. Toto jméno užíval prakticky celé dětství a dospívání a změnil si ho až během německé okupace za druhé světové války na české Sovák. Coby herec, který se proslavil v padesátých letech, už tedy vystupoval pod svým pseudonymem. Zajímavé je, že i jeho manželka Anna se jako vdaná jmenovala Schmitzerová, příjmení si ale nakonec musela změnit, aby mohla manželovi vyřizovat korespondenci. Na poště by jí prý jako Schmitzerové na jméno Sovák nic nevydali. Jediný pozůstatek původního příjmení tak nese syn, taktéž herec a hudebník, Jiří Schmitzer.
Jiří Štěpnička (70)
To herce Jiřího Štěpničku vedla ke změně příjmení jiná věc. Původně se jmenoval Jiří Samec, protože jeho maminka - herečka Jiřina Štěpničková - ho měla s akademickým malířem Janem Samcem. Místo rodného jména však začal používat pseudonym podle jména matky, a to kvůli problémům, které měl s platností smluv, jež jako herec podepisoval. Za minulého režimu totiž bylo možné podepisovat různé smlouvy uměleckým pseudonymem, jenže po změně zákona nastaly s platností některých smluv problémy. Byly totiž psány na Jiřího Štěpničku, a ne na Jiřího Samce. Herec se tak rozhodl definitivně přejmenovat a příjmení Samec opustil.
Lída Baarová (†86)
Ve třicátých letech byla vyhledávanou představitelkou sličných dívek a mladých žen a spousta kolegyň jejího věku toužila být jako ona. Původně se narodila v rodině úředníka pražského magistrátu Karla Babky a jeho manželky Ludmily jako Ludmila Babková. Když začala být populární, rozhodla se změnit si příjmení na Baarová podle rodinného přítele spisovatele Jindřicha Šimona Baara, který byl pro ni vzorem. Po válce se pak provdala za loutkáře Jana Kopeckého, potomka známé loutkářské rodiny Kopeckých, a přijala jméno Ludmila Kopecká. V té době jezdila se svým mužem, hrála loutkové divadlo a po únorovém převratu v roce 1948 spolu utekli do Rakouska. Zde poznala svého druhého muže, lékaře Kurta Lundwalla, syna opavského stavitele Julia Lundwalla, po němž přijala příjmení Lundwallová. Žila s ním dohromady 23 let, manželství uzavřeli až v roce 1969.