Slunce, seno, jahody: Zdeněk Troška zaměstnal téměř celou rodinu
Když se v roce 1984 objevila v kinech komedie Slunce, seno, jahody, bylo to něco jako zjevení. V době normalizace, kdy ve filmech i v tisku fungovala tvrdá cenzura, bylo natočení takto lechtivé komedie opravdu velkou odvahou. A tuto odvahu neměl nikdo jiný než režisér Zdeněk Troška (70), který navíc děj filmu umístil do svých rodných Hoštic u Volyně a zahrála si v něm téměř celá vesnice.
Komedie měla tak velký úspěch, že v roce 1989 byl uveden druhý díl Slunce, seno a pár facek. Po revoluci, v roce 1991, pak sérii završil závěrečný díl s názvem Slunce, seno, erotika. Přitom právě první část trilogie - Slunce, seno, jahody - vznikla tak trochu náhodou. Na každoroční schůzi na Barrandově Zdeněk Troška kritizoval stav československé kinematografie. Konkrétně fakt, proč dovážíme italské komedie, když si je můžeme natočit sami. Tehdejší ředitel mu odvětil, ať tedy nějakou natočí. A Zdeněk Troška ho vzal za slovo.
Při hledání námětu se inspiroval ve svém dětství, které strávil v jihočeských Hošticích u Volyně. Na tomto místě se odehrává děj všech tří dílů, poslední díl byl zčásti točen i v Itálii. Malý Troška je v podstatě předobrazem malého Jiříka Škopka. Troška v mnoha rozhovorech vzpomíná, jak jeho skutečná maminka také nešla pro ránu daleko stejně jako filmová paní Škopková.
Filmové Hoštice
Ve filmu Slunce, seno, jahody se objevují reálná místa Hoštic, jako jsou domy hlavních hrdinů, hostinec, kravín, zámek, mlýn, kostel či fara.V současné době jsou Hoštice stále vděčným cílem turistů a v podstatě malým skanzenem Troškovy trilogie. U filmových míst jsou mnohdy i fotky herců, třeba na okně hospody je fotografie servírky Miluny a skutečně to na první pohled vypadá, jako by tam myla okna i nyní.
I Hoštičtí hvězdami filmu
Hlavní role ztvárnili jak populární čeští herci, tak neherci a téměř celé Hoštice. Škopkovou si s gustem zahrála Helena Růžičková, v roli jejího manžela ji skvěle doplnil Stanislav Tříska. Růžičková si ho pro roli svého manžela sama vybrala. Mladíka Vencu, o jehož přízeň svádí boj Blažena s Milunou, si zahrál Broněk Černý. Na konkurz původně doprovázel kamaráda, ale nakonec roli získal on sám. U herectví však nezůstal, po natáčení se vrátil k původní profesi řidiče kamionu.
Zajímavostí je, že představitelce Blaženy - Veronice Kánské - bylo v době natáčení pouhých 16 let, Petře Pyšové alias Miluně dokonce pouze 15 let. V mnoha vedlejších rolích si zahráli i obyvatelé Hoštic nebo Troškovi příbuzní. Představitelky místní drbny Kelišové (Marie Švecová) i maminky Venci a současně sousedky Škopkových Konopníkové (Marie Pilátová) byly Troškovy vzdálené tety.
I sám režisér Zdeněk Troška se ve filmu objevil, ale tak trochu nepřímo. Ve scéně, kdy je Škopková na hřbitově a chystá se na mši, je z kostela slyšet zvuk varhan. Na ně hrál sám Troška, který je svou hrou na varhany pověstný.