Kapela Kryštof: mysleli si, že zůstanou v zapomnění
Skupina Kryštof, v jejímž čele stojí zpěvák a herec Richard Krajčo (46), letos slaví 30. výročí založení. Přesto se ale nevyhnula personálním změnám a krizi, která mohla přerůst až v její konec.
U zrodu skupiny Kryštof ze slezského Havířova stáli v roce 1993 Richard Krajčo, bratři Nikolaj a Biser Arichtevovi, Jarda Blahut a Pavel Studník. Název havířovské kapely vznikl podle stejnojmenné písničky. Byla jednou z prvních, kterou zpěvák a autor Richard Krajčo ve svých 15 letech složil. Pojednávala o chlapečkovi, jehož matka odložila do popelnice.
Existovalo však několik variant, které by připadaly v úvahu pro název nově vzniklé skupiny. "Jednou byla Jeremiáš, podle písně naší oblíbené skupiny Priessnitz. Další variantou bylo Jeremy, podle skladby kapely Pearl Jam, a další Kryštof, podle té naší písničky. Kryštof nakonec vyhrál, protože jsme si říkali, že dopadneme stejně jako ten chlapeček v písni. Zůstaneme v zapomnění popelnice, tedy zkušebny, a nikdy nevykoukneme na světlo," vysvětlil muzikant.
Skupina vystřídala mnoho členů
Rozhodně se ale Krajčovy predikce nevyplnily a už po čtvrt roce od vzniku zahráli několik koncertů a natočili demo. Po čase se ale nastal personální kolotoč. Kryštof opustil kytarista Pavel Studník a dnes slavný režisér Biser Arichtev. Nahradili je Marek Slonina a Aleš Konieczny. V tomto složení vznikla druhá demonahrávka, a když bylo v procesu nahrávání třetí demo, Slonina s Koniecznym odešli. Do skupiny tak přišli noví muzikanti - Nikos Petros Kuluris a Evžen Hofmann. Jako hosté vystupovali Ondřej Kyjonka a Nikos Grigoriadis, kteří s kapelou zůstali. Naposledy se skupina rozloučila s Jardou Blahutem, kterého nahradil Jakub Dominik.
Ověnčení cenami
První CD skupiny Kryštof vyšlo v roce 2001 a neslo název Magnetické pole. Pak už muzikanti vydávali jednu desku za druhou. Přes Mikrokosmos (2004), Rubikon (2006), Inzerát (2012) nebo Srdcebeat (2015) vydali celkem devět alb, několik koncertních alb a nepočítaně singlů, které se objevily i například ve filmech. Proto není divu, že se skupina Kryštof dočkala také spousty zajímavých ocenění. Mnohokrát si odnesla Cenu Anděl a bodovala také v anketě Zlatý slavík.
Po krizi se ještě více semkli
Přestože to vypadá, že skupina Kryštof se veze od počátků na vlně slávy, není to tak docela pravda. Muzikanti si prošli poměrně náročným obdobím a hrozilo, že to nedopadne úplně dobře. Příběh oblíbené kapely by možná vydal na několik knih.
"Prožili jsme si všechny ty sinusoidy - boom, dolů, nahoru, chvíle spolu, pak jsme se pohádali, zažili jsme ponorku. Poprvé se to zlomilo v roce 2001. Vystřelila Lolita, odjeli jsme těch 340 koncertů a vlastně spolu začali žít. Bylo to šílené, krásné i náročné. Prošli jsme si obdobím, které kapelu zformovalo. Dnes jsme parta fotříků, kteří se mají rádi a je nám spolu dobře. To může říct málokterá kapela," nechal se před pár lety slyšet Krajčo.