S Arenbergerem o roztroušené skleróze
Tentokrát do barrandovské ordinace lékaře a moderátora Petra Arenbergera (65) zavítala neuroložka Eva Kubala Havrdová (68), jež se specializuje na roztroušenou sklerózu. Ta se bohužel nedá vyléčit, ale naštěstí už dnes existují léky, které například pomohou mladým ženám v těhotenství.
Nejvíc pacientů s roztroušenou sklerózou je diagnostikováno kolem 30. roku věku. "Máme ovšem i děti a máme také lidi, které diagnostikujeme po 60. roce věku, ale my nevíme, jestli je to tím, že ta choroba běžela tak, že si jí nikdo nevšiml, a neobtěžovala je až do té doby, než měli první příznaky," řekla na začátku pořadu S Arenbergerem nejen o medicíně neuroložka.
"U roztroušené sklerózy jde o poruchy imunitního systému, který vytváří zánětlivá ložiska v mozku a míše. A tím je daný ten neurologický deficit, problém, který má pacient se svým tělem. Jde o hybné poruchy, poruchy zraku, koordinace, což bohužel laická veřejnost někdy může poplést s tím, že ten člověk je opilý. Tohle všechno se různě skládá, přichází to, odchází, nakonec to zůstává s tím člověkem v nějaké kombinaci jeho vlastních příznaků," vysvětlila lékařka a pokračovala: "Akutní ataka, což je hlavně ten první projev roztroušené sklerózy, se projeví jako nějaké neurologické obtíže, které trvají alespoň 24 hodin a přivedou člověka k lékaři. Je potřeba udělat magnetickou rezonanci a vyšetření mozkomíšního moku, čehož se lidé sice bojí, ale ve skutečnosti je to otázka několika minut s tím, že si poleží půl hodiny v nemocnici a můžou jít domů. Používáme atraumatické jehly, kterými neděláme v nervovém systému žádnou díru, takže jde výkon dělat ambulantně. Jakmile je nám potvrzena diagnóza, dáváme kortikoidy ve vysokých dávkách, ale jen několik dnů. Pak zahajujeme léčbu dlouhodobou s moderními léky. Ovlivňuje to imunitní systém, ale ne tak všeobecně jako kortikoidy, cílí to specifiky na lymfocyty. Máme s tím už hodně zkušeností," prozradila lékařka, jež má za sebou velkou řadu klinických studií a díky níž mohou ženy s touto chorobou dnes odnosit a porodit děti.
Méně rizikové těhotenství
"Máme v tuhle chvíli asi 14 léků, máme dokonce léky, které se dají brát v těhotenství a celé kojení, to byl největší náš problém, protože dvě třetiny našich pacientů jsou ženy a v produktivním věku. Je potřeba to právě zajistit, protože těhotenství bylo dříve hodně rizikové, dneska míň právě s tím, jak se dá plánovat až v době, kdy je choroba stabilizovaná. A samozřejmě víme, že v těhotenství, respektive hlavně po porodu, dochází k určitým změnám v imunitním systému, jež mohou vyvolat ataku té choroby, znovu návrat té aktivity, a tak jsme hrozně rádi, že máme právě léky, které dáme, když má žena tu chorobu velmi aktivní, hned na začátku, ona pak nebere nic, může v klidu otěhotnět a kojit. Nebo máme právě léky, jež se dají dávat celou dobu těhotenství."
A lze roztroušené skleróze nějak předcházet? Podle lékařky ano! "Máme genetický základ, ten tvoří malou část, a pak jsou zevní faktory, které můžeme ovlivnit. Nekouřit, brát vitamin D, protože toho máme všichni málo, hýbat se a umět eliminovat stres."