Román pro ženy měl netradiční propagaci. Milostné dopisy jako reklamní kampaň!
Knižní román Michala Viewegha (62) Román pro ženy se změnil ve stejnojmenný film pod taktovkou režiséra Filipa Renče (58) v roce 2005. Příběh o lásce, nevěře i přátelství si získal srdce mnoha českých diváků i filmových kritiků.
Filmu předcházela promyšlená reklamní kampaň s milostnými dopisy v metru, které poutaly pozornost ve formě anonymních milostných dopisů muže, jenž hledá ztracenou lásku. Na kampani se podílel autor knihy i scénáře Michal Viewegh. Právě dopisy v metru měly ve filmu zásadní roli.
Dvě ženy na jednoho muže
Román pro ženy líčí jemně groteskní příběh dvou žen, mladé redaktorky Laury a její matky, překladatelky Jany. Jejich životy jsou propleteny nezdarem v hledání pravé lásky. Jana, která měla dříve vztah s jedním Čechem a teď má odpor k »typickým« Čechům, zoufale hledá svého zahraničního milence a s obtížemi odolává nátlaku dobráckého souseda Žemly.
Laura se po dvou zklamáních zamiluje do čtyřicetiletého Olivera, který pracuje jako kreativec v reklamní agentuře. Celý příběh začíná tím, že Oliver byl před dvaceti lety velkou láskou Lauřiny matky.
Film plný slavných herců
Do role Laury obsadil Renč slovenskou herečku s maďarskými kořeny Zuzanu Kanócz. Afektovanou matku Janu brilantně zahrála Simona Stašová a role Olivera se dokonale ujal Marek Vašut. Film podle slov režiséra nemá vedlejší role. Svědčí o tom i fakt, že kromě ústřední trojice ve filmu exceluje Miroslav Donutil v roli souseda Žemly, okouzlující Saša Rašilov, neodolatelná Laďka Něrgešová i nezapomenutelná Stella Zázvorková, která odešla do hereckého nebe několik týdnů po premiéře filmu.
Úspěšná předloha
Kniha Román pro ženy, podle které byl film natočen, byla jednou z nejprodávanějších knih českého autora Michala Viewegha. Předtím než film šel do kin, prodalo se neuvěřitelných 80 000 výtisků. Kniha vyšla vedle češtiny také v chorvatštině a němčině.