Zdolejte Den slabé vůle a pokračujte v novoročních předsevzetích
Většina z nás si do nového roku stanovuje předsevzetí, která mají za úkol změnit některé naše návyky. Jejich dodržování nás stojí úsilí a s časem se vůle dodržet je výrazně snižuje. Stačí pár momentů a tendence vrátit se do starého režimu je velmi blízko. Podle statistik je pro většinu z nás klíčovým dnem pro skoncování s novými návyky druhý lednový pátek, který je známý také jako "Den slabé vůle" (Quitters Day).
Historie Dne slabé vůle sahá až k výsledkům průzkumu provedeném v roce 2019 populární sportovní aplikací Strava. Zjištění ukázala, že přibližně 80 % lidí, kteří si stanovili novoroční předsevzetí, opustilo svou snahu do konce druhého lednového týdne. Analyzovaná data z aktivit po celém světě ukázala, že druhý pátek v lednu je klíčovým bodem, kdy se motivace většiny lidí rapidně snižuje. Následné studie odhalily, že zhruba dvě třetiny jednotlivců končí se svými novoročními předsevzetími do jednoho měsíce.
Podle slov psychologa a psychoterapeuta Mgr. Borise Štepanoviče je jedním z důvodů špatné plánování. "Někdy je náročné si vůbec přiznat, proč si některá předsevzetí vlastně dáváme a co se za nimi skrývá. Když předsevzetí poctivě přehodnotíme a pochopíme, často objevíme to, co skutečně potřebujeme a chceme řešit." Příkladem může být předsevzetí, které zahrnuje změnu postavy. Tento plán často ukrývá například touhu po novém vztahu. Navazování kontaktů a komunikace se nám nedaří, nevěříme si a možná jsme zraněni z předchozího vztahu, a tak nám přijde jednodušší věnovat se postavě, jídelníčku a doufat, že se situace změní.
Při stanovování novoročních výzev bychom se neměli vysmívat těm, kdo bojují s únavou při dodržování svých předsevzetí. Naopak, podpora okolí je velmi důležitá. "Pocit, že "v tom člověk není sám" může dobře zafungovat právě v krizových momentech. Samozřejmě to neznamená "dělám to pro ně / kvůli nim apod". Tak by se lehce mohlo stát, že v případě neúspěchu obviníme okolí," vysvětluje odborník.
Nejčastější novoroční předsevzetí
Nejčastější novoroční předsevzetí bývají rozmanitá a každý si klade své specifické cíle. Mezi ty nejčastěji sdílené patří změna stravovacích návyků s cílem buď zhubnout, nebo nabrat svalovou hmotu, spojená s pravidelným cvičením. Lidé také často zvažují omezení příjmu alkoholu nebo kávy, aktivně pracují na šetření a finančním plánování, nebo si kladou předsevzetí týkající se rozvoje kariéry a osobních dovedností. Mezi nejčastější patří také rozhodnutí skoncovat s kouřením.
Ačkoliv všichni vědí, že kouření cigaret škodí kvůli hoření tabáku a vzniklému dehtu našemu zdraví, je v České republice stále kolem dvou milionů kuřáků. Nejlepším rozhodnutím - ať už přijde se začátkem roku nebo i v jeho průběhu - je zcela jednoznačně s kouřením přestat. I když to není jednoduché, mnohým se to povede. Pokud jste si dali právě toto předsevzetí, lze se obrátit i na odborníky, kteří vám ve vaší snaze mohou pomoct, nebo využít dostupné náhražky. Jestliže se nikotinu vzdát nechcete, existuje ještě cesta méně rizikových bezdýmných alternativ, jako jsou e-cigarety, zařízení na nahřívaný tabák nebo nikotinové sáčky.
Tyto alternativy jsou sice kvůli přítomnosti nikotinu stále návykové, a nejsou nástrojem pro odvykání kouření, ve srovnání s cigaretami však představují i podle nezávislých studií mnohem lepší volbu. Hlavním rozdílem je to, že bezdýmné alternativy na rozdíl od cigaret nehoří, nespalují tabák a neprodukují tak tisíce chemikálií, z nichž kolem stovky je dokonce rakovinotvorných. Mohou být tak cestou, jak jedno z letošních předsevzetí zvládnout a nepodlehnout slabé vůli ani ve dnech, kdy naše odhodlání polevuje. "Chyby a nedostatky při našich pokusech přestat kouřit přináší nové poznání a pohled na sebe, a tak každý další pokus je lépe přizpůsobený našim potřebám. Je potřebné si připustit, že i sebesilnější odhodlání může kolísat a měnit se. Proto je dobré stanovit si vždy dopředu nejen odměnu, ale i způsob, jak se "podržet" ve chvílích, když nadšení opadá a bojíme se vlastního neúspěchu. V těch chvílích je dobré nezůstat s pochybnostmi sám a mít možnost vyhledat podporu u blízkých, kteří o našem snažení vědí. Výzvou je postavit se strachu z vlastní nedostatečnosti a tyto pocity sdílet s někým, komu důvěřujeme. Kdo je otevřen řešení problémů, je otevřen i životu, který je neustálou výzvou a změnou," uvádí Štepanovič.