Účet pro podnikatele: Kdy a jak ho zřídit?
V ruce třímáte čerstvě vyhotovený výpis ze živnostenského rejstříku a cítíte se plni odhodlání ke vstupu do další životní etapy. Vaše dosavadní vášeň se konečně přetaví v příjem a vy vystavíte svou první fakturu. Jděte na to chytře a spravujte finance ke svému podnikání již od počátku efektivně, skrze podnikatelský účet.
Nelamte si hlavu otázkami
Po tom, co jste zvládli byrokratické kolečko mezi úřady a pojišťovnami, už nechcete žádné další žádosti, formuláře a tiskopisy ani vidět, natož vyplňovat. Přesto však věnujte pozornost ještě jednomu dílku podnikatelské skládačky, a to vyřízení bankovního účtu pro podnikatele. Legislativa sice neukládá povinnost jej mít, usnadní vám však život.
Zodpovíme vám, proč tomu tak je, i další otázky, které vám v souvislosti s podnikatelskými účty nejčastěji vrtají hlavou.
Proč potřebuji podnikatelský účet?
I přesto, že první proplacené zakázky budete schopni dekódovat i ze svého běžného účtu, ten pro živnostníky je rozumnější volbou. Usnadňuje sledování příjmů a výdajů, které souvisejí pouze s předmětem vašeho podnikání. Oddělený bankovní účet ocení i vaše účetní, která nemusí jednotlivé transakce zpětně dohledávat. Zřiďte si ho proto již na začátku svého podnikání.
Jaké výhody mi přinese podnikatelský účet?
S bankovním účtem pro podnikatele můžete čerpat benefity, které nejsou dostupné pro osobní účty, třeba podnikatelský úvěr či spořicí účet s výhodnějším úrokem.
Porovnání firemních účtů u bank: U které instituce zřídit svůj podnikatelský účet?
Potřeby každého podnikatele se liší, proto nelze obecně říct, která z bank je pro vaši situaci nejvhodnější. Vyberte si tu, která vám nabídne podnikatelský účet zcela zdarma bez dalších podmínek a usnadní podnikání přívětivým zákaznickým servisem a intuitivním online bankovnictvím.
Jak si zřídím podnikatelský účet?
Zřízení podnikatelského bankovního účtu zabere jen pár minut času. Zvládnete to zpravidla z pohodlí gauče, jen prostřednictvím svého mobilu a potřebných dokladů. Jako drobný živnostník si připravte dva doklady totožnosti (občanský a řidičský průkaz nebo pas) a doklad prokazující přidělení IČO, například výpis ze živnostenského rejstříku. Majitelé firmy kromě dokladů totožnosti potřebují doklad prokazující existenci firmy (zakládací listinu nebo výpis z obchodního rejstříku).
Kolik můžu mít podnikatelských účtů?
V současnosti u nás neexistuje žádné omezení počtu podnikatelských účtů, které můžete mít. Zřiďte si tolik účtů, kolik jich potřebujete pro své podnikatelské aktivity. Větší firmy mohou díky více bankovním účtům lépe spravovat své cash flow.