Přírodní kosmetika a jak ji poznat
Slovo »přírodní« není u kosmetických produktů zatím nijak legislativně ošetřeno, takže není tak snadné je na první pohled rozeznat. Jak tedy poznat, že si kupujete produkt bez zbytečné chemie?
Alfou a omegou je vždy číst složení, to jediné nám odhalí pravdu. "Já osobně skenuji zejména první třetinu složení, protože jsou tam uvedené složky, kterých se ve výrobku vyskytuje nejvíce. Třeba konzervant phenoxyethanol, který se často vyskytuje i v »zelenějších« výrobcích, v opravdu přírodní kosmetice však nemá co dělat. Stejně jako parafín, sloučeniny hliníku (v názvu se vykytuje »aluminum«), jakékoliv silikony (většinou končí na -cone, -ane, -onol) nebo mnoho druhů konzervantů (nejen často zmiňované parabeny). Samozřejmě je ale třeba podotknout, že všechny uvedené látky jsou současnou legislativou hodnoceny jako bezpečné a vhodné k používání. Přírodní kosmetika se jim ale vyhýbá, protože jsou okolo nich většinou nějaké kontroverze, ať už je to maskování opravdových problémů pleti nebo vlasů (parafín, silikony), tak potenciální zdravotní rizika," vysvětlila Aneta Adamčíková, zakladatelka značky Biorythme s tím, že kosmetika, v níž by nebyla vůbec žádná chemie, ve skutečnosti neexistuje.
"Protože chemie je všechno okolo nás, i my sami jsme soubor biochemických pochodů. Osobně tak raději dělím složení na konvenční a přírodní. Mezi přírodními produkty dneska najdeme dobrou alternativu téměř ke všem konvenčním výrobkům."
Bio kosmetika
Dalo by se říci, že bio kosmetika je podnož té přírodní. A aby byla opravdu bio, musí mít certifikát, který vydávají za nemalé poplatky soukromé certifikační společnosti. "Kolik použitých surovin bude pocházet z ekologického zemědělství, to záleží na tom, kdo výrobek hodnotí - různé certifikační společnosti mají různá kritéria. Bohužel se ale ani tady nedá říci, že když na obale uvidím slovo bio, jedná se o skutečně přírodní produkt a již není třeba se zajímat o složení. Pro malou firmu, jakou jsme, je to finančně náročné. Navíc je pro nás než mít na obale pěkně vypadající symboly důležitější to, jaké složení ve skutečnosti nabízíme a jestli naše produkty reálně fungují," řekla Adamčíková, která začala s výrobou přírodní kosmetiky před více než 15 lety.
"Prvním produktem, který jsem vyrobila, tenkrát jen pro sebe a rodinu v kuchyni mých rodičů, byl deodorant s pačuli," zavzpomínala absolventka VŠCHT, která si založila vlastní značku s přírodní, ručně vyráběnou kosmetikou Biorythme. "Mně výroba kosmetiky připomíná pečení. Je nutné znát (nebo si sám vypilovat) přesná množství všech surovin, skutečně si je odvažovat na velmi přesných vahách a být soustředěný a rozvážný. Prostě když pečete dort, těžko dáte mouky tak nějak od oka - a s kosmetikou nebo mýdly je to stejné. Začala bych s výrobky, kdy si člověk může »osahat« vlastnosti jednotlivých surovin, třeba s mícháním vlastních pleťových olejů. U těch nehrozí, že by pár dní po výrobě zplesnivěly. A kdyby zbyly nějaké suroviny, tak se dá většina sníst," poradila s úsměvem Adamčíková.
Pro koho je přírodní kosmetika určená?
Přírodní kosmetika je určena pro každého, jen je vždy samozřejmě vhodné řídit se pokyny na obale. "Co se týče alergiků, ti musí dávat u přírodní kosmetiky stejný pozor jako u té konvenční - nežádoucí reakci může způsobit jak syntetický, tak přírodní zdroj. Je to podobné jako u potravin, kterých existuje mnoho, co alergie způsobuje i přesto, že se jedná o přírodní produkt, například jahody, ořechy, mléko a další. Obecně se lidem, kteří mají citlivou pleť, doporučuje dávat pozor zejména na parfemaci (opět, na konvenční i přírodní, například esenciální oleje). Dalším typem látek, co mohou způsobovat různé reakce, pak bývají konzervanty. Třeba my proto máme u každého typu výrobku v nabídce i jeden, který je zcela prost těchto surovin."