Legendární vědkyně Jane Goodallová oslaví devadesátiny!
Bioložku Jane Goodallovou (89) zná skoro celý svět. Za její práci na poli výzkumu a záchrany ohrožených zvířat, především primátů, si vysloužila velké uznání z řad laiků i odborníků. I proto její kulatiny poutají tak velkou pozornost a narozeniny této obdivuhodné dámy oslaví fanoušci po celém světě.
Svůj život zasvětila výzkumu a ochraně primátů, především šimpanzů a zlepšení jejich životních podmínek. Valerie Jane Morris - Goddallová se narodila 2. dubna 1934 v londýnském Hampsteadu. Od mládí se zajímala o divokou přírodu a hltala knihy o zvířatech. Jejím snem bylo našetřit si na cestu do Afriky, což se jí nakonec povedlo. Dokázala toho však mnohem více!
Změnila pohled na primáty
Její africké dobrodružství začalo v roce 1960, kdy přijala pozvání přítele z dětství, antropologa Louise Leakeyho a odjela do Afriky. Leakey se věnoval studiu šimpanzů, které bylo v té době v plenkách a Jane díky němu dostala příležitost navštívit rezervaci Gombe v Tanzánii. Goodallová měla šanci zvířata pozorovat, a také se jim přiblížit. V té době ještě netušila, že se její přítomnost v rezervaci promění v průlomový vědecký výzkum.
Goodallová zjistila, že se šimpanzi podobají lidem mnohem více, než se tušilo. Mimo jiné vypozorovala, že jedí maso, používají a vyrábějí nástroje, projevují si navzájem soucit, mají vlastní jazykový systém a rozvinuté sociální vazby a chování. I přes mnohé kritické názory ve svém výzkumu vytrvala a získala grant od National Geographic Society. Za svou práci si také vysloužila v roce 1965 doktorát z etologie na Univerzitě v Cambridgi, byť předtím neabsolvovala bakalářské studium.
Aktivní ochránkyně přírody
Přestože byla Goodallová především vědkyní, její práce se časem přesunula i do oblasti ochrany přírody. V roce 1977 založila Institut Jane Goodallové, kterému se dodnes velmi daří. Jeho cílem je mimo jiné dávat lidem naději, že všichni společně můžeme změnit svět.