Znaménka krásy je důležité kontrolovat. Nepodceňujte prevenci!
Pokud jste si znaménka krásy nenechali zkontrolovat před létem, stále není pozdě to napravit. Důkladně si je prohlédnout má smysl i doma. A potom je třeba je dobře chránit před sluncem. Aby se krása nezměnila v problém.
Doba podzimu a zimy je více než vhodná ke kontrole znamének. Mateřská znaménka nejsou na rozdíl od pih jen shlukem koncentrovaného pigmentu, neboť jsou tvořena i nervovými buňkami. Mohou být plochá nebo vystouplá a reagují na různé podněty, protože jejich povrch je citlivější než okolní kůže. Proto mohou měnit velikost, tvar či barvu, a vyžadují tedy pozornost.
Preventivně bychom měli alespoň jedenkrát ročně dávat znaménka kontrolovat dermatologovi. S vyšetřením určitě neotálejte, pokud je vám více než 25 let a objevíte nové mateřské znaménko. Na škodu ale není ani domácí kontrola znamének metodou, která se jmenuje podle písmen abecedy - metoda ABCDE. Všechny tyto kontroly jsou prevencí proti rozvoji rakoviny kůže.
Samokontrola znamének technikou
A = (asymmetry) asymetrie: Zdravé mateřské znaménko je symetrické, to znamená, že má dvě stejné poloviny. Když se na něj podíváte, rozdělte ho shora dolů pomyslnou čarou a obě poloviny porovnejte. Pokud se značně liší, je třeba neprodleně vyhledat dermatologa. Jestliže jsou v podstatě stejné, znaménko by mělo být v pořádku.
B = (border) hranice, ohraničení: Hranice znaménka by měly být pravidelné a hladké. Rozostřené okraje signalizují problém.
C = (colour) barva: Znaménka mohou být různé barvy - od světle hnědé až po takřka černou. Každé jedno znaménko by ale mělo mít stejný barevný tón na celé své ploše. Pokud barvu mění, je třeba si ho nechat zkontrolovat.
D = (diameter) průměr: Zdravé znaménko nemá více než 5 mm. Pokud je větší, potřebuje kontrolu a sledování odborníkem.
E = (elevation) výška, vyvýšení: Největší pozornost je třeba věnovat znaménkám, na kterých jsou různé vyvýšeniny. Ty mohou signalizovat rozvoj melanomu.
Ochrana před zářením
Vedle pravidelných kontrol znamének se dá riziko vzniku rakoviny kůže minimalizovat používáním vhodných opalovacích krémů. I v této oblasti věda, technika a medicína pokročily. Proto jsou už k dispozici krémy s filtry nové generace, které jsou vhodné i pro citlivou pokožku a poskytují účinnější a delší ochranu před UVA i UVB zářením. Pokud je krém navíc obohacený o kyselinu hyaluronovou, pokožka včetně znamének je chráněna ještě více, protože se z něj tak rychle neodpařuje voda a nevysušuje se.
Stačí SPF 30?
Faktor 30 by měl být podle odborníků dostatečný. Míra ochrany opalovacím krémem s SPF 30 se až tak neliší od SPF 50. SPF 30+ dokáže odfiltrovat až 96,7 % UVB záření a SPF 50+ 98 % záření. Rozdíl v ochraně je tedy minimální.
Mnoho lidí si stále myslí, že když jsou ve stínu nebo slunce až tak nepálí, protože jsou na obloze mraky, riziko spálení nehrozí. Je to velký omyl, který může mít zásadně negativní vliv na jejich zdraví. Sluneční záření totiž proniká skrze mraky - i na stinné místo - a působí také na horách, kam co nevidět většina z nás zamíří. Myslete tedy i tam na ochranu a obličej si mažte krémem s faktorem.