5 možností, jak pomoci potřebným, aniž byste utratili jedinou korunu
Nejenže se blíží Vánoce, ale v prosinci si také připomínáme hned tři mezinárodní dny, které upozorňují, jak je důležité pomáhat těm, kdo neměli v životě štěstí. 3. prosince je Světový den štědrosti a dobrých skutků Giving Tuesday, 5. prosince Mezinárodní den dobrovolníků a 20. prosince Mezinárodní den lidské solidarity. Připojte se k lidem s dobrým srdcem. Není to vždy jen o penězích. Máme pro vás 5 nápadů, jak můžete pomáhat druhým i bez finančních příspěvků...
Vánoce jsou časem radosti, štěstí a vzájemné pomoci. Svátky jsou ale také skvělou příležitostí k tomu, abychom se zamysleli nad tím, co je v životě skutečně důležité. I malé gesto může znamenat velkou změnu pro někoho, komu život rozdal špatné karty. A nemusí jít jen o finanční příspěvky nebo hmotné věci. Pomáhat může opravdu každý.
Darujte nepotřebné věci
Projděte svůj šatník, knihovnu nebo třeba hračky svých dětí. Jistě se najde mnoho věcí, které už nepotřebujete, ale pro někoho jiného mohou být velmi užitečné. Darujte je do sběrných míst, charitativních organizací nebo přímo potřebným rodinám. Můžete také ve spolupráci s některou z organizací sbírku uspořádat. Hezký nápad je například projekt Krabice od bot - největší česká sbírka vánočních dárků pro děti z chudých rodin, které díky vám mohou mít hezčí Vánoce.
Darujte zdraví
Díky dárcovství krve či plazmy můžete zachraňovat to nejvzácnější - zdraví a život. Podmínky pro darování krve a plazmy jsou podobné: Darovat může zdravý člověk od 18 let do 65 let vážící více než 50 kg. Samotné dárcovství se ale liší hned v několika faktorech. Jedním z nich je frekvence odběrů.
"Krev mohou muži darovat 5× ročně a ženy 4× ročně s minimálně 8týdenním intervalem mezi odběry. Při darování dárci ztrácejí jak plazmu, tak i krvinky - a právě obnova krvinek může trvat několik týdnů. Naproti tomu při dárcovství plazmy ztrácejí dobrovolníci pouze samotnou plazmu, která se obnoví do 48 hodin, proto v České republice lze darovat plazmu každých 14 dní bez ohledu na pohlaví dárce. Plná krev je odebrána za 10-15 minut, během kterých přijde dárce o přibližně 450 ml krve. Při odběru plazmy plazmaferézou, při níž se separuje plazma, trvá proces 45-60 minut. Během nich je odseparováno 650-890 ml v závislosti na váze dárce, po odběru pak dárce dostává náhradu 250-500 ml fyziologického roztoku," popisuje MUDr. Jana Zítková, lékařka plazmaferetického centra Amber Plasma.
Můžete být současně dárcem krve i plazmy, jen je potřeba dodržet stanovené odstupy mezi odběry. V případě, že darujete krev, je nutné vyčkat 4 týdny, než budete moct darovat krevní plazmu. Pokud chcete nejdříve darovat plazmu a následně krev, stačí počkat jen 2 týdny.
Darujte svůj čas
V mnoha městech a obcích se pořádají různé dobrovolnické akce pro charitativní organizace. Je jedno, zda se rozhodnete rozdávat teplé jídlo lidem bez domova, navštívíte seniory a přinesete jim nějaký dáreček, nebo rozveselíte děti v dětských domovech. Někdy stačí si jen popovídat, usmát se, anebo třeba přijít zahrát na hudební nástroj, loutkové divadlo nebo připravit jakýkoliv jiný zajímavý program. Nezapomínejte ani na zvířata, která potřebují naši pomoc. Navštivte místní zvířecí útulek a věnujte čas psům nebo kočkám. Můžete jim poskytnout potřebnou péči, vyvenčit je nebo jim udělat společnost. Možnosti dobrovolnictví najdete například na webových stránkách Dobrovolnik.cz.
Podpořte potravinové banky
Podpořit můžete také potravinové banky, které poskytují jídlo potřebným, zároveň bojují proti plýtvání potravinami a podporují solidaritu mezi lidmi. Potravinové řetězce, výrobci potravin i jednotliví dárci mohou poskytnout trvanlivé potraviny, které by nestihli prodat či spotřebovat do data spotřeby (nesmí být ale po exspiraci). Tyto potraviny banka eviduje, třídí a vydává potřebným. Proberte svou spíž anebo koupelnu - věnovat lze i drogerii. Možná i vy v ní máte něco, co by se mohlo do potravinové banky hodit. Pravidelně se také koná celorepubliková Sbírka potravin. Rovněž můžete jako dobrovolník pomáhat při organizaci.
Šiřte osvětu
Když se lidé dozvědí o problémech, kterým čelí ostatní, jsou mnohem ochotnější se zapojit a přispět na dobrou věc. Velkou pomocí je proto také šířit osvětu o různých charitativních organizacích, možnostech dobrovolného dárcovství krve či plazmy, onemocněních či sociálních problémech. Způsobů, jak se podílet na sdílení informací, je celá řada. Mluvte o nich s přáteli a rodinou, sdílejte na sociálních sítích, ale můžete také například zorganizovat přednášku ve vašem městě, anebo se domluvit s některou z dobrovolnických organizací a roznášet informační letáky. Dobré skutky se šíří jako požár a můžete to být právě vy, kdo zažehne onu pověstnou jiskru. Inspirujte ostatní, aby také nezůstávali lhostejní vůči druhým...