Richard Pachman má ateliér uprostřed lesů
Bydlet ve městě a vlastnit chalupu v přírodě je trend mnoho let. Hudebník, malíř a spisovatel Richard Pachman (54) si během karantény chatu kreativně povýšil na originální sídlo, kde tráví poslední rok nejen víkendy, ale veškerý volný i pracovní čas.
I když je tento umělec původem z Olomouce, mnoho let žije v Praze. Před sedmnácti lety pocítil potřebu větší volnosti a kontaktu s přírodou a našel si chalupu v malé vesnici nedaleko Říčan u Prahy. Zakoupené stavení ze 40. let bylo již částečně rekonstruované, ale postupně jej sám přebudoval na plnohodnotný rodinný domek.
"Místo jsem si vybral intuitivně, je to pravá typická vesnička se statkem, domácím zvířectvem u sousedů a koňmi, připomíná mi místo na Slovensku, kde jsem trávíval léto u svých prarodičů. Nachází se uprostřed říčanských lesů v krásné přírodě, klid, ticho a čistý vzduch jsou prospěšné pro skládání hudby a moji další tvorbu." V době pandemie se mu chalupa skvěle hodí. "Jsem tu přiměřeně izolován, a když je potřeba něco pracovního vyřídit, dojedu autem po D1 za chvíli do centra Prahy," pochvaluje si polohu domu.
Starodávné pianino
"V současné době, kdy se kvůli koronavirovým opatřením nemohou konat koncerty, se soustředím na psaní a malování, k tomu je chalupa jako stvořená," chválí dispozici stavby. Dům je dvoupodlažní, složený ze staré části, kde je kuchyně s obývákem a koupelnou, v patře ložnice s pracovnou, a z nové přistavěné časti, ve které si vybudoval nahrávací studio. Obě části spojuje prosklené atrium.
"Věnuji se třem různým druhům umění, snažil jsem se vybudovat místo, kde mám pro každou tvorbu podmínky a vlastní kout. Studio je prostor, kde mám soukromí a klid na svoji hudební tvorbu. Nejlépe se mi pracuje v noci, když mě zastihne múza, ve studiu hraji na piano nebo mixuji hudbu klidně do rána, aniž bych někoho rušil. Zároveň jsem sem umístil i kanape, abych mohl pozvat přátele nebo rodinu a měli kde přespat," vysvětluje.
Ve studiu je fixovaný na staré pianino, které ho provází od mládí. "Svých z důchodu tvrdě ušetřených deset tisíc mi na něj dala před lety moje milovaná teta Anežka, která se o mě v dětství starala a vždy věřila v můj talent. Složil jsem na něm všechny skladby a ty postupně vydal na šestatřiceti albech. Poslední půlrok jsem u něj vytvořil novou desku inspirovanou světovou situací, pojmenoval jsem ji Světlo naděje," dodává autor soudobé duchovní hudby.
Plánuje zahradničit
Dům obklopuje větší pozemek, dříve sloužil převážně jako výběh pro psy. "Bohužel jsem o oba své pejsky přišel, nyní mi bolestivou ztrátu vynahrazuje sousedův labrador. Zvláštně ke mně přilnul a chodím ho často venčit. Zahradu se chystám postupně přebudovat na okrasnou, možná zasadím i nějakou zeleninu," prozrazuje a sebekriticky dodává, že žádný velký zahradník není a vše se bude muset naučit. Umělec si žije svůj sen na místě, jež mu poskytuje prostor pro tvorbu a sebevyjádření.