Retro film Velká filmová loupež: snímek, kde hráli skoro všichni
Bláznivá komedie plná převleků, přehmatů a omylů o dvojici gangsterů, kteří jsou nachlup podobní duu Oldřich Kaiser (69) a Jiří Lábus (74).
Děj československého snímku Oldřicha Lipského z roku 1986 Velká filmová loupež se točí kolem komiků Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, kteří vyhráli v mezinárodní soutěži japonské televize videosoupravu Sony. Místo ní je však do Prahy odeslán epochální vynález profesora Suzukiho, superholograf, s jehož pomocí lze přenášet jakoukoli postavu z televizní obrazovky do skutečného světa a naopak. O tuto soupravu má zájem pět gangsterů, kteří pro její získání udělají prakticky cokoli. Zápletka se opírá o dvojníky, veksláka Krále a retardovaného pomocného dělníka Lambase.
Lipského poslední film
Jedním z hlavních aspektů Velké filmové loupeže je humor, který se proplétá celým příběhem. Režisér Oldřich Lipský byl a dodnes je známý svým citem pro komické situace a jeho schopnost zobrazit každodenní absurditu života. Velká filmová loupež paroduje různé aspekty naší společnosti, včetně byrokracie, policie a mezilidských vztahů. Veselohra se začala natáčet v roce 1986, kdy už měl Lipský za sebou notoricky známé komedie jako Jáchyme, hoď ho do stroje! či "Marečku, podejte mi pero!". Do snímku angažoval řadu hereckých hvězd, tudíž věřil v úspěch svého dalšího počinu a nemohl se dočkat první klapky. Uprostřed natáčení se mu však udělalo zle a svá očekávání již nenaplnil. Dodnes se spekuluje, zda příčinou jeho smrti byla rakovina žaludku, nebo infarkt. Pomyslnou štafetu po zesnulém umělci převzal Zdeněk Podskalský, jenž komedii dokončil.
Rozpačité přijetí diváků
U filmu Velká filmová loupež se potkali tři příslušníci slavného uměleckého rodu Lipských. Hlavním režisérem filmu byl Oldřich Lipský, jeho syn Dalibor Lipský střihačem a Oldřichův bratr Lubomír Lipský se představil v roli vrátného Hlustvisiháka. Ani to ale nezajistilo dílu úspěch, komedie byla přijata se smíšenými recenzemi. Zatímco někteří kritici chválili film za jeho vtipné a realistické zobrazení tuzemské společnosti, jiní poukazovali na mezery v ději a nedostatečnou originalitu. Přesto si film našel své místo mezi diváky, kteří ocenili jeho lehký humor a zábavné postavy.