Retro film Šíleně smutná princezna: autor písní nebyl plnoletý
Jestli v roce 1968 obyvatele Československa něco opravdu potěšilo, pak to byla hudební pohádka, jejíž ústřední dvojici ztvárnila Helena Vondráčková (76) a Václav Neckář (80) pod taktovkou režiséra Bořivoje Zemana (†79), který uměl natočit pohádky jako nikdo jiný.
Po Zemanově úspěchu s pohádkami jako Pyšná princezna či Byl jednou jeden král... vznikl v politicky neklidné době další klenot. Příběh o spřátelených panovnících, kteří se dohodli, že se jejich děti vezmou, je plný zvratů, o něž se postarají nejen jejich královské ratolesti, ale také rádcové, kteří kují pikle obvyklé i neobvyklé, jak sami zpívají v jedné z dnes už legendárních písní. A tak se z rozmarné princezny stane hromádka neštěstí a princ skončí v base. Naštěstí ale, jako v každé pořádné pohádce, i tato dvojice dospěje přes všechny peripetie ke svatbě. Nutno uznat, že scénář, na kterém s Františkem Vlčkem spolupracoval i režisér, byl v mnohém originální a byl svým způsobem předurčen k úspěchu.
Ten jedině podtrhlo skvělé herecké a pěvecké obsazení. Jak už jsme zmínili, Helena Vondráčková s Václavem Neckářem tehdy zářili jako vycházející hvězdy na československé pěvecké scéně a pohádka jim byla napsána přímo na tělo. Pro Helenu Vondráčkovou to byla první velká role. Královští otcové v podání Bohuše Záhorského a Jaroslava Marvana patřili jednoznačně k hereckým špičkám té doby, stejně jako Stella Zázvorková coby chůva nebo Josef Kemr a Darek Vostřel, kteří si zahráli rádce.
Autor písní nebyl ještě ani plnoletý
Snad téměř každý zná písně, které v pohádce zazněly. Na svědomí je má skladatel Jan Hammer, jemuž bylo pouhých sedmnáct let, když je zkomponoval. Bohužel se pod tímto úspěšným dílem nemohlo objevit jeho jméno. Kvůli emigraci do Spojených států amerických nesměl být talentovaný hudebník uveden v titulcích. Ale dnes už naštěstí víme, kdo za nezapomenutelnými a oblíbenými písničkami, které si zpívají celé generace, stojí.
Pohádka se také může pyšnit skvělými kostýmy Jana Skalického, které se však bohužel nedochovaly. Byly později použity pro jiné pohádky a přešívaly se. Důležité však je, že se dochovala samotná pohádka, od jejíhož vzniku uplynulo už 55 let.