Retro film Rozpuštěný a vypuštěný: rozkol Svěráka a Smoljaka
Název filmu prozrazuje způsob vraždy továrníka Bierhanzla, tedy zápletku zfilmované cimrmanovské divadelní hry Vražda v salonním coupé, kterou nenapsal nikdo jiný než Ladislav Smoljak (†78) a Zdeněk Svěrák (87). Málo se ale ví, že pánové se spolu po natočení filmu přestali na dlouhou dobu bavit.
Připomeňme si skvělé obsazení filmu z roku 1984, jehož režie se ujal samotný Ladislav Smoljak, jako tomu bylo v případě dalších děl z pera známé dvojice scenáristů. Smoljak obsadil do role policejního inspektora Trachty, známého pro své nezvyklé vyšetřovací metody, jedinečného Jiřího Zahajského, jemuž zdatně sekundoval praktikant Hlaváček v podání Marka Brodského, jenž se tak setkal v jednom filmu i se svým tatínkem Vlastimilem Brodským, který ztvárnil kloboučníka Aloise Oulíka.
Naštvaný Svěrák
Zdá se, jako by velké hvězdy chtěly ve filmu účinkovat jen proto, aby udělaly radost svým blízkým. Brodský kvůli synovi a Jaroslava Adamová si také střihla maličkou roli jen kvůli manželovi, který byl velkým obdivovatelem Divadla Járy Cimrmana. I přesto, že se zdá být obsazení všech rolí naprosto geniální, neprobíhalo to tak docela hladce.
Roli policejního praktikanta Hlaváčka nabídl Smoljak původně svému kolegovi z divadla Petru Bruknerovi, později i Miloni Čepelkovi, který ale nakonec ve filmu nehrál vůbec. Brukner ztvárnil jen malou roli Kreibicha - podezřelého číslo 8. Zdeněk Svěrák si původně myslel na hlavní roli inspektora Trachty, kterou hrál v divadle, jenomže Smoljak trval na tom, že ji musí hrát profesionální herec, a obsadil Zahajského. Pak si tedy Svěrák chtěl zahrát alespoň hajného Hlaváčka, ale tuto roli už Smoljak nabídl Hrušínskému. Nezbývalo než ztvárnit průmyslového básníka Jelínka, ale radost z toho Svěrák neměl.
Tři roky spolu nemluvili
Scénář k filmu Rozpuštěný a vypuštěný vznikl už v sedmdesátých letech minulého století, ale barrandovským dramaturgům se moc nelíbil, a tak Smoljaka odmítli. Na jeho žádost natočit cimrmanovský kus Barrandov kývl až poté, co Smoljak zrežíroval Jáchyme, hoď ho do stroje! a Marečku, podejte mi pero!.
Byť jsou svěrákovsko-smoljakovské filmy a divadelní hry vnímány jako velmi pozitivní, roztomile ztřeštěné a srší z nich humor a příjemná energie, Rozpuštěný a vypuštěný byl naopak příčinou rozkolu dvou dlouholetých kolegů. Natáčení provázely různé spory a po dokončení filmu spolu Smoljak se Svěrákem nepromluvili ani slovo dlouhé tři roky. Ostrou hranu jejich neshod ztupil čas a také další film, na němž pracovali - Nejistá sezóna.