Retro film Pupendo: natáčení komplikovaly povodně
Film balancující mezi komedií a dramatem režiséra Jana Hřebejka (56) byl poprvé uveden v roce 2003, vznikl podle knižní předlohy Petra Šabacha (†66) Opilé banány a scénáře Petra Jarchovského (57). Toto úspěšné tvůrčí duo přineslo divákům prostřednictvím filmu Pupendo opět mnoho hlášek, které prakticky okamžitě zlidověly.
Po filmech Šakalí léta (1993), Pelíšky (1999) a Musíme si pomáhat (2000) je Pupendo čtvrtým Hřebejkovým počinem, který se odehrává v minulosti. Tentokrát vrátil diváky do počátku osmdesátých let a může se pyšnit skutečnými hereckými esy. Na place se tehdy sešel Bolek Polívka s Evou Holubovou, Jaroslavem Duškem, Vilmou Cibulkovou nebo Jiřím Pechou.
Skvělý scénář inspiroval herce k improvizaci a některé scény na jejím základě skutečně vznikly. Například Eva Holubová obohatila národ o hlášku "Po ránu, po ránu mokrej hadr na tlamu", při níž hodí filmovému manželovi Bolku Polívkovi na obličej utěrku.
Liška zářil na konkurzu
Nezapomenutelný byl v Pupendu také Pavel Liška, který zazářil na castingu na roli bájného lháře Vládi. Dostal za úkol předvést improvizovaný monolog, a tak spustil takovou lavinu nesmyslů - například o tom, že pojede s Dášou Havlovou do Thajska nebo že bojuje proti al Kajdě -, že ho režisér jednoduše nemohl odmítnout. Jeho výkon na konkurzu prý dokonce předčil výkon před filmovou kamerou.
V Pupendu si zahrál také neslyšící herec Lukáš Baborský. Ačkoli na jeho diagnózu přišli, až když mu byly dva roky, úspěšně vystudoval střední pedagogickou školu a odmaturoval a pracuje jako ošetřovatel v zoologické zahradě. Ve filmu účinkovala i Nikola Pešková v roli Pavly, jež už se později v žádném dalším filmu neobjevila. Tedy ne v tom, který lze vysílat v televizi. Ve dvaceti letech natočila a nafotila pornografický materiál, za který údajně inkasovala půl milionu korun.
Zasáhl přírodní živel
Film během natáčení potkaly i velké nepříjemnosti. V létě 2002, kdy vznikaly zásadní scény, přišla do Prahy velká voda. Na mnoha místech, kde řádil nespoutaný živel, se mělo natáčet, a tak filmaři museli hledat náhradní řešení. Navzdory povodním ale Pupendo vidělo bezmála milion diváků v kinech a stalo se nejúspěšnějším českým filmem roku 2003, což potvrdila i soška Českého lva, kterou za ženský herecký výkon ve vedlejší roli získala také Vilma Cibulková.