Retro film Hrátky s čertem: otrava na place!
Filmová pohádka Hrátky s čertem režiséra Josefa Macha (†78) patří stále mezi nejoblíbenější, ačkoli od její premiéry uplynulo už šestašedesát let. Jen málo se ale ví, co se dělo v zákulisí slavné pohádky a že hlavní roli Martina Kabáta vyfoukl Josef Bek (†76) Karlu Högerovi (†67).
Velmi barevná pohádka je dodnes oblíbená. "Kdo se na mě jedním vočkem podívá, hroznej strach ho v tu ránu pojme a všechny vlasy se mu hrůzou zježejí. Kdo na mě obouma vočima pohlídne, husí kůže mu naskočí po celým těle a do smrti smrťoucí veselej nebude." Tak pravil loupežník Sarka Farka v úvodu známé pohádky hlavnímu hrdinovi příběhu Martinu Kabátovi, vysloužilému dragounovi, kterému postaví osud do cesty vdavekchtivou princeznu Dišperandu a její hubatou služku Káču. Obě by chtěly pořádného ženicha, a tak jim sám čert poradí, aby vlastní krví napsaly úpisy, které mají odnést do Čertova mlýna. Tam však přespává Martin Kabát, jenž chce úpisy zadržet před spáry pekla, ale nakonec ho Lucifer obelstí a on je prohraje v kartách.
Jako v každé správné pohádce ale všechno dobře dopadne, i když si hrdinové sáhnou až na pekelné dno. Pohádka vznikla na motivy divadelní hry Jana Drdy, který s režisérem spolupracoval na scénáři filmu. O kostýmy a ateliérové dekorace se postaral nezaměnitelný malíř a ilustrátor Josef Lada.
Anilin mohl způsobit i smrt
Ale právě kulisy se při natáčení pohádky staly velkým problémem. Byly totiž namalované anilinovými barvami a několika lidem způsobily otravu. Není divu, anilin je totiž krevní jed a způsobuje oxidaci krevního barviva hemoglobinu na methemoglobin. Česky řečeno, dochází k modrofialovému zbarvení kůže a sliznic kvůli nedostatečnému okysličování krve, bolestem hlavy, mělkému dýchání, závratím, křečím, ale může dojít i ke kómatu a smrti. Otrava vzniká po požití, nadýchání nebo vstřebání do kůže.
Otravě anilinem se však bezpečně vyhnul herec Karel Höger, který měl původně ztvárnit hlavní roli. Tvůrci se totiž nakonec rozhodli obsadit Josefa Beka, jenž svým hřmotným vzezřením a hlasem jako zvon seděl do postavy dragouna daleko lépe. A navíc se z něj dámám v té době doslova podlamovala kolena. Dodnes se o něm povídá, že byl v soukromí velkým sukničkářem. Ale zpět k pohádce, v níž si též zahráli manželé Vladimír Ráž jako doktor Solfernus a Alena Vránová jako princezna Dišperanda, kterou však původně měla ztvárnit Jana Rybářová.