Retro film Což takhle dát si špenát. Co se zvrtlo během natáčení?
Není na světě asi nikdo, kdo by netoužil vypadat stále mladě a svěže. Snad tato myšlenka přiměla Miloše Macourka (†75) k vytvoření scénáře pro film Což takhle dát si špenát, který v roce 1976 zrežíroval Václav Vorlíček (†88). Předvedla se v něm řada jedinečných herců jako Iva Janžurová (81), Vladimír Menšík (†58), Jiří Sovák (†79), Petr Kostka (84), Stella Zázvorková (†83) či František Filipovský (†86).
Jednu z nejpovedenějších československých komedií nejspíš viděl každý, ale není od věci si její děj stručně připomenout. Docent Mlejnek v podání Čestmíra Řandy se rozhodne ukrást za pomoci dvojice Liška a Zemánek, kterou ztvárnili Jiří Sovák a Vladimír Menšík, prototyp přístroje na regeneraci dojnic z výzkumného ústavu. Mlejnkovým cílem je postavit podle jeho vzoru stroj, jímž by mohl v kosmetickém ústavu vracet zahraničním zákaznicím mládí a krásu, a namastit si tak kapsu. Stroj má ale své mouchy. Například při konzumaci špenátu několikanásobně zvyšuje účinky záření, což řádně zamíchá dějem. Scenárista Macourek skutečně popustil uzdu své fantazii, neboť ve výzkumném ústavu upravují na elektronkách takzvané dolzeny, což je fiktivní, smyšlená jednotka.
Rozpočet se vyšplhal na pět milionů
Avšak film s originálním příběhem málem dostal červenou. Rozpočet téměř nekontrolovatelně rostl více a více. Některé scény, například tu se šlehačkovou bitvou, nebylo možné točit v reálných lokacích, a tak se musely nahradit kulisami, což není právě levná záležitost. Rozpočet se vyšplhal na bezmála pět milionů korun. Na tehdejší poměry to bylo vskutku hodně peněz. Filmaři nejenže museli navýšit rozpočet, ale dokonce také museli kvůli výrobě kulis na měsíc zastavit natáčení. Celkově se i s měsíční pauzou natáčelo od konce července do konce listopadu 1976.
Kraus se pomstil VB
Je jasné, že původní verze musela být poplatná tehdejšímu režimu, dnes se však film vysílá rozšířený o jednu scénu. Ve staré verzi jsou ve druhé polovině filmu přivedeni chlapci do laboratoře a docent prohlásí: "Liška, Zemánek, to je ostuda!" a následuje střih na Mlejnka. V nové verzi chlapci navíc řeknou: "Chtěli jsme si trochu přivydělat. Kdo nekrade, okrádá rodinu." A policista, kterého hraje Josef Větrovec, dodá: "No, vidíte, a teď jste okradli svoje rodiny o živitele." V uvedeném případě se museli tvůrci smířit s vystřihnutím scény, jinak se ale Jan Kraus v roli hloupého nadstrážmistra VB vyloženě vyžíval.
Janžurová se inspirovala svými dětmi
Natáčení si nesporně užila i herečka Iva Janžurová, jež se před kamerou v těle dospělé ženy měla chovat jako batole. Ve scéně, kdy leze po stolech v hotelové restauraci, měla od režiséra Vorlíčka úplnou volnost a mohla improvizovat. Měla však také dobrý vzor ve svých dcerách, které byly v době natáčení batolaty. Možná právě proto je její herecký výkon tak autentický a jen těžko překonatelný.
Dostali zkažené jídlo
Největší profesionalitu však prokázali Menšík se Sovákem. Když měli společně sníst špenát, aby se z nich stali ze starců opět chlapi ve středním věku, objednala se hotová jídla, bramborové knedlíky se špenátem a vrabci. "Měli jsme hodně talířů kvůli více záběrům. Večer se ale nedotočilo a jídla se schovala na další den," nechal se kdysi slyšet Vorlíček. Jenomže se stala nemilá věc, v noci snad omylem vypnuli proud a lednice přestaly fungovat. Ráno byly talíře opět na place.
"Běžela kamera, Sovák s Menšíkem měli vytrhnout poslední porce hostům a cpát se tím, hltat. Při prvním soustu Jirka ale ucítil ten příšerný zápach špenátu, který zakysl. Jenže aby nezkazil záběr, pokračoval a cpal se tím a huhlal si: 'Ten špenát snad skladoval někdo v pr*eli...,'" vyprávěl Vorlíček, jemuž byly vulgární výrazy cizí, zatímco Sovák si s nimi nikdy hlavu nelámal.