Ondřej Prokop chce vrátit Jižnímu Městu lesk a krásu
Zastupitel hlavního města Prahy a MČ Praha 11 Ondřej Prokop (37) vyrůstal na pražském sídlišti. Už na střední škole začal podnikat, ale později ho zlákala politika a touha proměnit své rodné Jižní Město opět v krásné místo k životu. Svou odhodlanost dokázal nejen slovy, ale i činy, a to prostřednictvím rekonstrukcí základních škol a zlepšení životních podmínek na sídlištích. Dnes je nejen úspěšným podnikatelem a politikem, ale také otcem dvou dětí. Příběh Ondřeje není pouze o podnikání a politické kariéře, je to příběh rodiny a snahy najít rovnováhu mezi pracovním nasazením a soukromím.
Jak jste se dostal k podnikání?
Jako malý jsem trávil většinu času s legem, ale jakmile jsem se naučil číst, psát a počítat, tak jsem propadl počítačům. Stal se ze mě ajťák. Už na střední škole jsem se o počítače hodně zajímal, stavěl si svoje přístroje a později jsem začal opravovat počítače i známým. Postupem času jsem se začal věnovat webovým stránkám, psal jsem o počítačových hrách a takto postupně začalo moje podnikání. Ještě na střední škole jsme s kamarády založili první firmu a začali jsme dělat webové stránky a později také internetový marketing. Tahle firma existuje dodnes a živí mě. Děláme weby, Facebook i reklamu na internetu.
Kdy jste se začal zajímat o politickou situaci, bavilo vás tohle téma už jako malého chlapce?
Do vysoké školy jsem se o politiku vůbec nezajímal. Když jsem ale začal v podnikání vydělávat víc peněz, než jsem potřeboval měsíčně na život, došlo mi, že bych měl společnosti taky něco vracet. Ve 26 letech jsem vstoupil do ANO s cílem zlepšit situaci na Jižním Městě, kde jsem vyrostl a kterému se tehdy posměšně říkalo "jihoměstské Palermo".
Za poslední roky se vám a vašemu týmu podařilo udělat hodně práce, pomohl jste zrekonstruovat několik základních škol, ale také stanici metra Opatov či Háje. Na který projekt jste nejpyšnější?
Trápí mě, že do spousty škol na Jižním Městě se téměř padesát let nic neinvestovalo. V některých se udělalo zateplení a nová okna, ale vevnitř jsou v katastrofálním stavu. V řadě škol je špatná elektroinstalace i vybavení učeben, což je věc, kterou se snažím změnit. Z toho důvodu mám největší radost, že se mi podařilo postavit celé nové křídlo jedné historické školy. Na Jižním Městě byla jediná škola, která tam stála ještě před stavbou sídlišť. V porovnání s těmi panelovými školami byla v opravdu špatném stavu, chybělo tam zázemí pro učitele, tělocvična, šatny i specializované učebny. I přestože má škola díky skvělému řediteli dlouhodobě nejlepší výsledky, politici pro ni nehnuli prstem. Řada mých předchůdců mluvila o tom, že je potřeba školu dostavět a tyto nedůstojné podmínky vyřešit, ale za 30 let se nic nezměnilo a zůstalo jen u řečí. S kolegy se nám to podařilo změnit za tři roky, během nichž se křídlo konečně dostavělo. Na to jsem opravdu pyšný.
Jak zvládáte skloubit práci, politiku a rodinu?
Naštěstí mám skvělé děti a velmi tolerantní ženu, která je navíc z oboru. Manželka se živí politickým marketingem, přes který jsme se i seznámili. Jednou mi poslal její životopis Marek Prchal, tehdejší guru marketingu hnutí ANO, že by mi mohla pomoci s komunikací. Přeskočila jiskra a od té doby jsme spolu. Díky tomu má pro náročné situace, které do našeho rodinného života politika často přináší, nejen pochopení, ale můžu s ní i o všem mluvit. Ženy navíc umějí na věc přinést nový úhel pohledu, tak si od ní rád nechám i poradit.