Mariánské Lázně mají blahodárný vliv na tělo i duši
Vedle turistiky jsou hlavními důvody pro návštěvu lázní také léčba zdravotních obtíží a rekonvalescence. Blahodárný vliv na tělo i duši mají především přírodní léčivé prameny, kterých v západočeském lázeňském středisku Mariánské Lázně najdete skutečně velký počet.
Mariánské Lázně, nejmladší ze slavného západočeského lázeňského trojúhelníku, byly v roce 2021 společně s Karlovými Vary a Františkovými Lázněmi zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Dnešní malebné lázně s romantickými kolonádami se kdysi nacházely na pustém místě pokrytém lesy, bažinami a strmými roklemi.
Přestože zde minerální prameny vyvěraly už tehdy, terén bránil jejich využívání. Až v 18. století objevil jejich léčivou sílu klášterní lékař Josef Jan Nehr, který jejich studiu zasvětil celý život. Nehr dokázal přesvědčit opata a několik řeholníků, aby pravidelně pili vodu z pramenů, což zlepšilo jejich trávení a kvalitu spánku. Díky Nehrově vytrvalosti byl v Mariánských Lázních postaven první lázeňský dům a město získalo v roce 1818 status lázní. Mezi slavné návštěvníky patřil i básník Johann Wolfgang Goethe, který zde prožil milostný román s mladou šlechtičnou Ulrikou von Levetzow - ve svých 72 letech okouzlil tehdy sedmnáctiletou dívku a jejich vztah se tak stal legendou lázeňského města.
Blahodárné přínosy pramenů
Místní minerální prameny představují skutečný poklad Mariánských Lázní. V okolí města vyvěrá více než 100 pramenů, z toho asi 40 přímo ve městě. Jejich zdravotní účinky sem každoročně přivádějí tisíce návštěvníků nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Prameny obsahují široké spektrum minerálů a dalších prospěšných látek, což blahodárně působí nejen na tělo, ale i mysl. Minerální vody pomáhají při léčbě onemocnění ledvin a močových cest, dýchacích potíží, problémů s pohybovým aparátem, gynekologických onemocnění včetně neplodnosti i onkologických potíží. Mají také příznivý vliv na trávení a metabolismus, detoxikují a posilují imunitu.
Nezanedbatelný je rovněž jejich pozitivní dopad na kvalitu spánku - usnadňují relaxaci a snižují míru stresu, což je v dnešní hektické době přínos k nezaplacení. K dosažení nejlepších výsledků je však důležité podstoupit léčbu pod odborným dohledem, aby nevhodná konzumace nenarušila zdravotní stav. Jak již bylo zmíněno, v městě naleznete více než čtyři desítky léčivých pramenů. Pojďte si blíže podívat na ty nejvýznamnější z nich.
Nejznámější Křížový pramen
Křížový pramen je jedním z nejznámějších a nejatraktivnějších pramenů Mariánských Lázní, umístěný přímo na kolonádě v elegantním pavilonu Křížového pramene. Vyniká vysokým obsahem hořčíku a vápníku, které pozitivně ovlivňují zdraví celého organismu. Díky své výrazné slanosti a vysoké mineralizaci - jeden litr vody obsahuje 10 gramů minerálních solí - je doporučován především k léčbě trávicích obtíží a pomáhá také proti zácpě. Pravidelné užívání vody z Křížového pramene je navíc prevencí osteoporózy. Avšak kvůli svému složení voda není vhodná pro osoby s vysokým krevním tlakem nebo srdečními problémy.
Nejstarší Ferdinandův pramen
Tento pramen je nejstarším písemně doloženým místním pramenem. Vyvěrá přímo v lázeňském parku, a má dokonce svou vlastní kolonádu. Voda z něj je charakteristická svou specifickou slanou chutí díky Glauberově projímavé soli. Využívá se k léčbě nemocí zažívacího ústrojí, metabolických onemocnění a také k detoxikaci organismu.
Mariin pramen
Právě podle tohoto pramene získalo město Mariánské Lázně (dříve Marienbad) svůj název. Původně pramen nesl kvůli svému výraznému zápachu jméno Smradlavý pramen. Díky vysokému obsahu oxidu uhličitého však voda z Mariina pramene nachází své využití zejména v léčbě srdečních chorob a onemocnění nervového systému a pozitivně působí také u pacientů s problémy kloubů a páteře.
Karolinin pramen a Rudolfův pramen
Karolinin pramen patří k nejvyhledávanějším léčivým pramenům v Mariánských Lázních a najdete ho na Malé kolonádě pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde pramení i Rudolfův pramen. Díky vysokému obsahu sulfátů a železa je Karolinin pramen výborný pro léčbu pohybového aparátu a regeneraci dýchacího systému. Ulevuje při respiračních potížích, jako jsou bronchitida či astma, a využívá se také při léčbě ledvinových kamenů a dalších urologických problémů. Pro podporu ledvin a močových cest se doporučuje i Rudolfův pramen, jehož minerálně vyvážená voda napomáhá tělu s vylučováním škodlivých látek.
Ambrožovy prameny a Balbínův pramen
Ambrožovy prameny, známé také jako Prameny lásky, jsou oblíbené hlavně pro vysoký obsah železa. To přirozeně podporuje tvorbu červených krvinek a pomáhá předcházet anémii. Jsou také doporučovány při léčbě gynekologických potíží. Balbínův pramen, dříve nazývaný Rašeliništní pramen, skvěle podporuje krevní oběh a má pozitivní účinky na nervový systém.
Ubytování v samém srdci města
Hotelový komplex Grandhotel Nabokov**** je jedním z nejmodernějších hotelů v Mariánských Lázních. Na první pohled zaujme netradičně nadčasové pojetí hlavní budovy, která v sobě snoubí klasickou lázeňskou architekturu s moderním designem současnosti. Hotel se pyšní skvělou polohou jen pár kroků od Zpívající fontány a nabízí nejen prvotřídní ubytování a lázeňské procedury, ale také lékařskou péči nejvyššího standardu. Ať už hledáte klidnou dovolenou v krásném prostředí, aktivní dovolenou plnou výletů, nebo lázeňskou péči, Grandhotel Nabokov a jeho okolí vám mají co nabídnout.