Levandule jako lék, koření i repelent. Jak ji pěstovat a využít?
Pěstování levandule v posledních letech získává na oblibě nejen kvůli její ojedinělé vůni, ale také malebné barvě a širokému využití. Léčebné účinky se využívají při výrobě domácích olejů či mastí, setkat se s ní můžete i v kuchyni, kosmetice či ji užívat jako prevenci proti nepříjemným škůdcům.
Levandule obsahuje silice, třísloviny, flavonoidy a kumarin, které brání pronikání škodlivin do krevního oběhu, působí antioxidačně, zamezují srážení krve, tlumí křeče a podporují srdeční činnost. Rostlina tak pomáhá uvolnit svalstvo i psychiku. Vhodná je i při žaludečních křečích, pro zklidnění organismu, při nervovém vyčerpání, pro lepší spánek a na špatně se hojící rány či revma.
Aplikovat ji můžete přímo na pokožku ve formě oleje. Pár kapkami můžete potřít i polštář, podpoříte tak usínání a lepší spánek. Skvělou variantou je i koupel, ideálně o teplotě 38 °C, ve které můžete kombinovat olej s koupelovou solí. Vůně a léčivé účinky levandule rychle uvolní vaše tělo i duši.
Repelent i koření
Rostlina přirozeně odpuzuje hmyz, a tedy i nepříjemné vnější parazity, jako jsou vši, komáři nebo třeba mouchy. S její pomocí se můžeme zbavit i různých škůdců na rostlinách, třeba mšic či svilušek. V kuchyni ji lze použít jako koření, a to jak květy, tak listy. Nejčastěji se využívá jako dekorace salátů, sladkostí či do limonád.
Na křeče nebo podporu trávení užívejte levandulový čaj, který se vyrábí z levandule lékařské. Na internetu můžete najít ale i recepty, jako je kuře s levandulí, různé džemy a sirupy, nebo si můžete pořídit rovnou celou kuchařku plnou receptů s touto bylinou.
Kosmetické využití
Ještě před vynálezem mýdla sloužila tato původem středomořská bylina k omývání pokožky a díky své charakteristické vůni je v kosmetice oblíbená dodnes. Dokáže povzbudit, působit antistresově a je vhodná především pro problematickou a aknózní pleť. V kosmetice napomáhá snížení produkce kožního mazu, udržuje v pleti potřebnou hydrataci, má čisticí a zklidňující účinek, obohacuje pleť o minerály, zmatňuje a vyhlazuje jemné vrásky. Masáž těla pomocí přípravků s obsahem levandulové silice ulevuje při revmatických bolestech a zmírňuje svalové napětí.
Pěstování levandule
Poroste vám nejen na zahradě, ale i na balkoně nebo terase. Koupené sazenice přesaďte ideálně do hliněného truhlíku. Substrát můžete pořídit přímo určený pro levanduli. Rostlinky pěstované na balkoně mají vyšší nároky na zálivku. Pravidelně stříhané rostliny budou husté, bohatě větvené a bez holých částí. Čím hustší bude, tím bohatěji také pokvete.
Rostlinu průběžně zbavujte všech zasychajících stonků a květenství. Nejdůležitější je ale jarní sestřih. Nebojte se radikálního řezu.