Kdyby tisíc klarinetů slaví výročí. Pravda o incidentu Gotta, Matušky a Pilarové!
Letos je tomu šedesát let od doby, kdy filmové světlo světa spatřil československý filmový muzikál, plný pěveckých hvězd a nestárnoucích hitů. Kdyby tisíc klarinetů nám dodnes připomíná, že každý z nás v sobě může najít své dobré já.
Mají hudební nástroje a nebojí se je použít. Vojáci ve filmu Kdyby tisíc klarinetů totiž nebojují zbraněmi, ale nástroji, respektive hudbou. Muzikál je postaven na jednoduchém protiválečném příběhu o vojenské posádce, které se zbraně promění v hudební nástroje. Na počátku stojí zběhlý voják Schulze (J. Menzel), jemuž se znechutí vojenský dril. Útočiště najde v lázeňském městě, kde se právě chystá slavnost při příležitosti odhalení sochy J. S. Bacha. Na slavnost dorazila i televize, ale nakonec získá celá reportáž úplně jiný rozměr. Ve městečku totiž proběhne vojenský zátah na Schulzeho a vypadá to, že ten před armádou neuteče. Ale pomůže mu hudební velikán Bach a mystickým zázrakem se všechny zbraně vojáků změní na hudební nástroje.
Z propadáku se stal nesmrtelný trhák
Po fenomenálním úspěchu prvního československého filmového muzikálu Starci na chmelu se očekávalo, že film podle scénáře Jiřího Suchého a Jána Roháče Kdyby tisíc klarinetů bude mít přinejmenším stejnou odezvu. Bohužel se tomu tak nestalo a film byl přijat zprvu s rozpaky. Recenze byly nemilosrdné a film vyvolával velké diskuze. Nakonec ale vše přebila více než čtyřmilionová návštěvnost kin! I přes prvotní rozpaky nakonec film Kdyby tisíc klarinetů slavil fenomenální úspěch a dodnes patří snímek k těm nejpovedenějším, které u nás kdy byly v daném žánru natočeny.
Ve filmu zpívali všichni, kdo měli hlas: Karel Gott, Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Pavlína Filipovská, Jana Malknechtová, Jiří Suchý, Jiří Šlitr, Hana Hegerová a další. Hvězda vedle hvězdy. A lidé zpívali hity, jako jsou Babetta, Dotýkat se hvězd, Kapitáne, kam s tou lodí, Glory, Tak abyste to věděla nebo v neposlední řadě Tereza.
Matuškův dvojník
Během natáčení filmu byl zpěvák Waldemar Matuška natolik vytížený dalšími pracovními příležitostmi, že byl k natáčení přizván jeho dvojník. Byli si podobní jako vejce vejci, čehož dvojník neváhal využít i mimo natáčecí plac. Vladimír Nerušil alias Matuška vyrážel do víru velkoměsta, o opilecké příběhy tak nebylo nouze. Pravý Matuška byl nemile překvapen, když se později dozvídal, co jeho dvojník kde prováděl. A tak začala kolovat pověst, jakým hýřivým životem zpěvácká hvězda žije.
Pomsta režimu
Během natáčení se Karel Gott, Eva Pilarová a Waldemar Matuška dostali do nepříjemné situace. Spekuluje se, že šlo o pokus o oslabení jejich popularity, která se pomalu přestávala líbit tehdejší vládě. Rozšířila se fáma, že všichni tři měli močit na balkonu, ve kterém byli ubytováni, na sovětskou delegaci. Následoval zákaz činnosti, Gott s Pilarovou nesměli rok do televize a jejich písně nesměl hrát rozhlas. Matuška měl i zákaz koncertování. Pravda vyšla najevo až v roce 2009.