Jan Přeučil bydlí ve starobylém bytě nad střechami
Herec Jan Přeučil (84) žije v lokalitě Královských Vinohrad neuvěřitelných padesát let. Před čtyřmi roky se se svojí druhou manželkou, loutkoherečkou a první černobílou Popelkou Evou Hruškovou (69), přestěhoval do krásného bytu s výhledem na okolní střechy.
Jan má k domu neskutečnou vazbu. "Přestěhoval jsem se do něj před padesáti lety se svojí první ženou Štěpánkou Haničincovou. Oba jsme vlastnili menší byty a vyměnili je za jeden velký. Prožil jsem v něm s ní a jejími dvěma dětmi krásná léta. Dům má i smutnou historii, původní majitel byl žid, který se nevrátil z koncentračního tábora, za války v domě bydlela i osobní sekretářka K. H. Franka. Osudovost vidím i v tom, že tu bydlela na stejném patře i moje úžasná současná manželka Evička, která se se Štěpánkou kamarádila," vypráví herec.
Hnízdečko v centru
"Rok po Štěpánčině smrti jsem Evičce nabídl divadelní spolupráci, při zkoušení přeskočila jiskra a za čas jsme se sestěhovali do bývalého bytu. V tomto zůstali bydlet naši kluci," vypočítává. Před čtyřmi lety se synové osamostatnili a vystěhovali, vedlejší byt manželé pustili a přestěhovali se zpátky k Evičce.
Stále však zůstávají věrni heslu »nevlastnit, ale pronajímat«. "Dům má soukromého a velice rozumného majitele, jsme tu moc šťastní. Mám vztah nejen k bytu, ale i k celým Vinohradům, považuji se za patriota. Kousek od nás bydlí režisér Dušan Klein nebo televizní dramaturg Gustav Oplustil," vypráví.
Dědictví po tatínkovi
Manželé milují centrum, užívají si divadla, koncertní sály, život velkoměsta. "Máme rádi Prahu. Byt je opravdu náš přístav, ze kterého vyjíždíme a rádi se sem vracíme. Dýchá na nás z něj starobylá krása. Lpíme na této adrese."
Byt je i královsky vybaven, těžko byste hledali moderní design. Manželé si potrpí na starožitný nábytek, kterého je čtyřpokojový byt o výměře přes sto metrů plný. Obývák je zařízen v tmavých barvách, jež ladí s nábytkem. Prostoru vévodí originální květinová sedací souprava.
"Tato křesla měl můj tatínek už v roce 1945, kdy založil společně s paní Eliškou Hruškovou nakladatelství Pamir. Je symbolické, že po svém propuštění z kriminálu, po smrti mé maminky, se právě s tou paní Hruškovou podruhé oženil. A já si vzal také paní Hruškovou," směje se. Také obrazy na stěnách nejsou nahodilé.
"Olej nad sedací soupravou je památka po Janových rodičích, dostali ho jako svatební dar. Naproti visící olej je svatební dar mých rodičů, je to takové symbolické," vstupuje do diskuze Janova Evička. "Máme tu i obraz po mé babičce a jeden obraz je od Ladislava Šalouna, autora pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí."