Františkovy Lázně: skvělé místo pro milovníky historie, architektury a přírody
Františkovy Lázně jsou jedním z nejkrásnějších lázeňských měst v České republice. Nacházejí se v Karlovarském kraji, poblíž hranic s Německem, a jsou známé svou poklidnou atmosférou, zachovalou klasicistní architekturou a léčivými prameny. Spolu s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi tvoří Františkovy Lázně proslulý lázeňský trojúhelník, který je od roku 2021 součástí seznamu světového dědictví UNESCO.
Historie tohoto lázeňského města sahá do konce 18. století. Léčebné účinky místních minerálních pramenů byly známy již ve středověku, kdy byly využívány jako pitná voda. Skutečný rozmach však přišel až v roce 1793, kdy bylo rozhodnuto o založení lázeňského osídlení. Město je pojmenováno po císaři Františku I. a již od svého vzniku bylo koncipováno jako klidná lázeňská destinace, což si uchovalo dodnes.
Prameny a léčivé účinky
Františkovy Lázně jsou známé především díky svým minerálním pramenům. V okolí města jich vyvěrá více než 20, z nichž devět je využíváno k léčebným účelům. Mezi nejznámější patří pramen Františkův, Solný, Luční a Glauberovy prameny. Léčivé vody z těchto pramenů obsahují vysoké množství minerálních látek, díky čemuž pomáhají při léčbě onemocnění srdce, pohybového aparátu, ženské neplodnosti a dalších zdravotních problémů. Vedle minerálních vod je pro Františkovy Lázně typické také využití rašeliny a slatiny k přípravě rašelinových zábalů a koupelí. Zajímavostí je, že slatina se může po pěti letech, kdy se obnoví její účinky, opět použít.
Památky a zajímavosti
Františkovy Lázně lákají také krásou historických staveb a okolní přírody. Město se může pochlubit zachovalým klasicistním centrem s kolonádami, parky a lázeňskými domy. Jedním ze symbolů města je socha malého chlapce s rybou, známá jako František. Podle pověsti přináší dotknutí sochy štěstí a plodnost, což z ní činí oblíbenou atrakci mezi návštěvníky. Dominantou města je hlavní lázeňská kolonáda z 19. století. Elegantní architektura tohoto místa láká k procházkám a posezení. Pokud se vydáte procházkou za město, narazíte na Buštěhradskou dráhu, po níž jezdil známý Orient expres z Istanbulu. I dnes se do Františkových Lázní dostanete pohodlně vlakem. Přímými spoji Českých drah z pražského hlavního nádraží jste tam za tři hodiny.
Okolní příroda a aktivity
Františkovy Lázně jsou situovány v malebné krajině, která nabízí mnoho příležitostí k procházkám a výletům. Na místním infocentru seženete zdarma mapičku, která vás zhruba za necelou hodinku provede celými lázněmi a neminete žádnou z historických památek. Pro lázeňské hosty, ale i veřejnost se zde pravidelně konají komentované procházky s průvodcem. Pokud se raději procházíte sami, určitě využijte takzvané srdíčkové trasy. Nabízí čtyři okruhy - oranžový, zelený, žlutý a červený. Všechny začínají u Františkova pramene a jsou charakteristické nenáročným terénem. Dříve totiž patřily do komplexní lázeňské léčby také pěší kúry. Dnes si můžete každých 100 metrů u symbolu srdíčka změřit tep a zjistit, jak na tom fyzicky jste.
Na okraji města se nachází národní přírodní rezervace Soos, unikátní rašeliniště s mofetami (výrony oxidu uhličitého), které je často nazýváno českým Yellowstone. Návštěvníci zde mohou projít naučnou stezku a obdivovat jedinečnou přírodu. Dalším zajímavým místem v okolí je Komorní hůrka, jedna z nejmladších sopek ve střední Evropě. Nabízí nejen krásné výhledy, ale také geologickou historii, která je stále předmětem výzkumu. Výlet pak můžete zakončit třeba v Akvaparku Aquaforum. Františkovy Lázně jsou oázou klidu a zdraví, která osloví nejen lázeňské hosty, ale i milovníky historie, architektury a přírody.
Hotel, kde dýchá historie
Ubytovat se můžete například v lázeňském hotelu Savoy-Goethe, který je jedním z prvních lázeňských hotelů ve Františkových Lázních. Díky atraktivní poloze v samém srdci lázeňského města, působivé architektuře a přívětivé atmosféře patří zároveň i k těm nejnavštěvovanějším. Zaměřuje se především na tradiční lázeňskou kúru, kombinující blahodárné účinky františkolázeňských přírodních léčivých zdrojů se speciálními léčebnými procedurami, a cílí tak nejen na komplexní léčbu chronických potíží a posílení celkové imunity, ale především na dlouhodobé zlepšení celkové kondice a kvality života.