Proč nás bolí hlava? Tipy, jak si ulevit od bolesti
V období podzimu a zimy dochází k častým výkyvům počasí, což zahrnuje prudké ochlazení, vyšší vlhkost vzduchu a pokles atmosférického tlaku. Tyto změny mohou ovlivňovat cévy v mozku, což u citlivějších jedinců způsobuje bolest hlavy.
Kratší dny a méně slunečního svitu mají navíc vliv na produkci hormonu serotoninu v mozku, což může ovlivnit náladu a celkovou pohodu. Nedostatek světla může rovněž způsobit únavu očí a podráždění, což je další faktor spojený s bolestmi hlavy. V chladnějším počasí také máme tendenci pít méně tekutin. Dehydratace, ať už mírná, nebo závažnější, je přitom jednou z častých příčin bolestí hlavy. V zimě si navíc často pochutnáváme na teplých nápojích, jako jsou káva nebo čaj, které mohou kvůli obsahu kofeinu přispět k odvodnění organismu.
"Pijete-li neslazené zelené či ovocné čaje, nemusíte zásadně řešit jejich množství. Je ale dobré nepít stále stejný druh a během dne je střídat. Hlídejte si však, kolik za den vypijete šálků černého a bylinného čaje. U bylinných je dobré se řídit návodem na obalu či doporučením specialisty, který vám směs bylin připravil. U černého čaje se držte maximálně čtyři až pět šálků za den, a to především kvůli obsahu kofeinu," vysvětlila nutriční terapeutka Natália Palugová.
Topení, stres, únava
Vytápěné místnosti, kde často trávíme většinu času, mají obvykle velmi suchý vzduch. Ten může dráždit nosní sliznici, což může vést k pocitu tlaku v oblasti hlavy, zejména kolem očí a čela. Navíc podzim a zima mohou být pro mnohé stresujícími obdobími. Blížící se svátky, pracovní uzávěrky či nedostatek energie kvůli pochmurnému počasí - to vše může vyvolávat stres a napětí. Tenzní bolesti hlavy, které jsou často způsobeny stresem nebo špatným držením těla, jsou během zimního období velmi časté.
Jak si ulevit od bolesti hlavy?
• Jemný tlak teplého nebo studeného obkladu na čelo nebo zátylek může pomoci zmírnit bolest. Studený obklad obvykle zklidňuje migrénu, zatímco teplý pomáhá uvolnit napětí svalů při tenzních bolestech hlavy.
• Jemné masírování oblasti spánků, čela nebo krku může snížit napětí a zlepšit průtok krve. Vyzkoušejte také akupresurní body, například mezi obočím nebo na dlaních.
• Nápoje s obsahem máty, meduňky nebo heřmánku mohou pomoci uvolnit napětí a navodit pocit klidu. Zázvorový čaj je navíc účinný při migrénách, protože působí protizánětlivě.
• Pokud přírodní metody nepomohou, může být nutné sáhnout po volně prodejných lécích proti bolesti (např. ibuprofen, paracetamol). Pamatujte však, že by měly být užívány s mírou a vždy podle doporučení lékaře nebo lékárníka.
• Pokud vás zastihne bolest hlavy, zkuste si dopřát klidné a tiché prostředí. Zavřete oči, ztlumte světlo a zkuste si alespoň na 20 minut odpočinout.