Film Rebelové se málem nenatočil. Scénář ležel pět let v šuplíku!
Hudební retrofilm Rebelové natočil režisér Filip Renč (58) podle námětu a scénáře, na němž spolupracoval s dalším režisérem, a to se Zdeňkem Zelenkou (69). Scénář krystalizoval řadu let a vzniklo několik verzí. Dokonce přišla i chvíle, kdy Renč schoval své dílo do šuplíku a vrátil se k němu až po pěti letech. Ještěže nezůstal scénář ležet v šuplíku, protože film plný tance, písniček a lásky si oblíbilo mnoho diváků a řada lidí ho má na paměti dodnes.
Vojenští zběhové Šimon, Bob a Eman se chtějí dostat »přes čáru«. Šimon se však na první pohled zamiluje do půvabné maturantky Terezy, kterou náhodou viděl ve vlaku. Po ní však touží také její spolužák Olda. Dívka ale myslí jen na Šimona. S kamarádkami Julčou a Bugynou stráví s dezertéry příjemný večer. Avšak mladíci jsou prozrazeni a musejí se skrývat. Zatímco později odjíždějí Bob a Eman na nákladním vlaku k blízké hranici, Šimon zůstává kvůli Tereze. Je však zatčen. Ihned po 21. srpnu odjíždí Tereza se svým otcem, majitelem zahradní hospůdky Jindřichem, a jeho milenkou Alžbětou do emigrace.
Nejdřív hudba, potom příběh
Příběh filmu vznikl na základě hudby. Renč odmalička poslouchal Karla Gotta, Václava Neckáře a Evu Pilarovou. Vždycky když jeho rodiče odešli do práce, pouštěl si desky na plné pecky a užíval si tyhle bezstarostné chvíle. Po čase ho napadlo vrátit se do těch let a využít k tomu originální nahrávky. Ty pak se Zdeňkem Zelenkou vybrali, poskládali do scénáře tak, aby to nebyla jen revuální čísla, ale aby posouvaly děj, a teprve poté napsali příběh. Film je
výjimečný tím, že nestaví na původní hudbě, nýbrž používá výhradně dobových evergreenů, buď v původních nahrávkách, nebo v úpravách Jana Kalouska. Snahám o nostalgické zprostředkování tehdejší atmosféry odpovídá i choreografie, kostýmy a výtvarné řešení studiových scén.
Změna názvu
Film se měl původně jmenovat Twist 68, ale v roce 1997 byly na trh uvedeny předplacené mobilní karty s podobným názvem, a tak Renč vymyslel nový název Rebelové, kde ho zaujalo slovo love na konci.
Šťastný konec
Snímek získal řadu ocenění a dočkal se i divadelního zpracování. Premiéru měl v roce 2001 a stal se čtvrtým nejnavštěvovanějším filmem v kinech. Kinosály navštívilo 429 816 diváků a vydělal 28 916 839 korun. Úspěch zaznamenalo i hudební CD s filmovými hity, které si zakoupilo 60 000 lidí.