Co je seborea a jak ji léčit?

Seborea se nejčastěji objevuje ve vlasech, kolem vlasové linie, ale také v oblasti obočí nebo trupu. Příčinou jejího vzniku je kvasinka Malassezia, na jejíž přemnožení reaguje pokožka zvýšenou tvorbou nových buněk a zánětem. Osoby se seboreou tak trápí především mastné lupy, zarudlá a svědivá kůže.
Seborea se může objevit v každém věku. Bavíme se však primárně o potížích u dospělých osob, nikoli o dětské seborei, kterou známe u novorozenců a jež v naprosté většině případů časem sama odezní. Obecně o něco častěji postihuje seborea muže z důvodu vyšší hladiny testosteronu. Další rizikovou skupinou jsou lidé se sklony k mastné kůži nebo poruchou imunitního systému. Seborei nahrává také nedostatek vitaminů skupiny B, nezdravý životní styl a dlouhodobý stres.
Jak se dá léčit?
Seborea je chronické onemocnění, které se v nejhorších případech léčí kortikoidy, antimykotiky nebo antibiotiky. Ty se ale předepisují pouze na krátkou dobu, rychle potlačí zánětlivý proces, nezbytná je ale správná dlouhodobá péče o pokožku. Ideální je volit přípravky s obsahem antimikrobiální složky, jako je kyselina salicylová či grepová semínka (citricidal). Vhodné jsou také přírodní oleje, které pokožku ošetřují, hydratují a zároveň se dobře vstřebávají, takže ji nezanechávají mastnou.
Zajímavé může být i využití CBD, které má protizánětlivé účinky. Kvalitní kosmetika pomáhá redukovat nežádoucí působení kvasinek a nadprodukci kožního mazu, omezí svědění, začervenání i olupování pokožky a obnovuje přirozenou obranyschopnost pokožky, čímž oddaluje návrat obtíží. Nezbytná je však také vyvážená strava a eliminace stresové zátěže.