Děti a počítač: Dobrý nápad, nebo cesta k závislosti?
Digitální technologie se staly stabilní součástí života dětí. Doplňují jejich aktivity z offline života, rozšiřují znalosti i zahánějí nudu. Hranice mezi zdravým trávením času před obrazovkou a závislostí se zdá být tenká. Jak mohou rodiče u svých dětí předejít "sklouznutí na temnou stranu"?
Chytré telefony, tablety a počítače jsou pro rodiče záchranným kruhem při dlouhých cestách autem nebo při soustředění se na vlastní práci. Stávají se však snadným řešením, aby "byl klid", i když to zrovna není akutně potřeba.
Seznámení dětí s počítačem
Pro současné děti jsou digitální technologie důležité, stejně jak pro děti v 90. letech tamagoči.
Počítač je prostě "must-have". Jako rodiče stojíte před rozhodnutím, kdy je ten pravý čas seznámit potomka s virtuálním světem. Typickým načasováním je již období předškolního věku. Nejpozději se děti s počítačem samozřejmě setkávají ve škole, ale proti technologiemi ostříleným vrstevníkům mohou být svou počítačovou negramotností v nevýhodě.
Přínos digitálních technologií pro rozvoj dětí odborníci nevyvracejí. Varují však před nevhodnýmzpůsobem využití a nepřiměřenou dobou trávenou před obrazovkou. S mírou úměrnou věku děti informujte i o možných nebezpečích.
Rodič určuje pravidla hry
Míč je tak na rodičovské straně hřiště. Jako dobrý trenér vedete své děti k využití jejich potenciálu i prostřednictvím počítače. Zároveň ale jako rozhodčí nastavujete mantinely a dohlížíte na pravidla hry.
Klíčovým elementem je nenechat dítě napospas bezduché konzumaci obsahu. Vyhraďte si společný čas a pomáhejte mu s výběrem počítačových her. Ukazujte možnosti praktického využití technologií při plánování výletu, vyhledávání jízdního spoje nebo otvírací doby oblíbené cukrárny.
Dětem se líbí propojení offline a online světa. Pozitivním příkladem využívání technologií je dítě, které navštěvuje kroužek fotbalu a ve volném čase sleduje fotbalová videa nebo hraje tematické počítačové hry. Rozvíjí a upevňuje své zájmy a propojuje oba světy.
Rodič podporuje zájem, ale zároveň hlídá balanc mezi činnostmi ve virtuálním světě a mimo něj.
Počítače a další média by měly být pouze krátkodobým rozptýlením mezi mnoha dětskými aktivitami. Nesmějí převzít nadvládu nad dětským životem.
TIP: Pro úsporu elektřiny při používání PC zvažte, jak výkonný počítač pro svou ratolest potřebujete. Spotřeba se mění i v závislosti na to jaký počítač používáte. Zjistěte průměrnou spotřebu vaší domácnosti. Existují i kalkulačky jednotlivých spotřebičů, které vám poradí, jak ušetřit na spotřebě.
Trenér je vzor
Před každým vznikem závislosti chybí prevence. Učte proto dítě seberegulaci, aby samo dokázalo počítačovou hru vypnout a věnovat se offline činnostem. Ať používání technologií kopíruje přirozený režim rodiny. Povolte například používání tabletu pouze v době cesty autem nebo trávení času na počítači v pevně stanovené době, po splnění úkolů. A přirozeně to i vy jakožto trenéři dodržujte.
Buďte dítěti vzorem. Nemějte neustále v ruce telefon. Vaše snaha promlouvat dítěti do duše, ať vypne počítačovou hru, zatímco vy sjíždíte sociální sítě, prostě nebude fungovat. Ukazujte cestu hodnou následování a žijte s dětmi život více v offline světě než v tom virtuálním.